Hasznos túratippek, inspiráló ötletek és praktikus információk tárházát gyűjtöttünk össze, hogy felkészülten és magabiztosan vághass neki a kalandnak.
Szeretnénk, ha a túrázás öröme minél több emberhez eljutna. Célunk, hogy inspiráljunk, tájékoztassunk és segítsünk a megfelelő felkészülésben, hogy a maximumot hozhasd ki ebből a fantasztikus szabadidős tevékenységből.
Éppen ezért ez a rész legfőképpen a kezdőknek szól majd, de tapasztalt túrázóként is találhatsz benne érdekességeket, javaslatokat.
Csatlakozz hozzánk és fedezd fel a túrázás varázslatos világát!
A túrázáshoz, legyen szó gyaloglásról vagy kerékpározásról, elengedhetetlen a körültekintő és felelősségteljes tervezés. Számos tényezőt figyelembe kell venned, hogy a túra biztonságos és élvezetes legyen, megfelelően tudj haladni és tájékozódni a terepen.
Ne bízd a véletlenre a kalandot! Ezzel nem csak a kellemetlen meglepetéseket kerülheted el, de magabiztosabban és felszabadultabban vághatsz neki az útnak, és a táj szépségére is jobban tudsz majd koncentrálni. Így a tevékenység igazi élménnyé válik, amire később is szívesen fogsz visszaemlékezni.
Ha megtervezted az útvonalat, akkor arról is gondoskodnod kell, hogy menet közben megfelelően tudj tájékozódni, így magabiztosabban tudsz haladni, és a váratlan eseményekre is gyorsabban tudsz majd reagálni. Olvasd el a szabványos turistajelzésekkel és a természetben történő navigálással kapcsolatos oldalainkat is, melyek sok hasznos információt tartalmaznak a tájékozódás témakörében.
Mint minden szabadtéri tevékenységnek, a túrázásnak és kerékpározásnak is megvannak a maga veszélyei, azonban ezeket a kockázatokat megfelelő előkészületekkel és óvintézkedésekkel minimalizálni tudod. Azon felül, hogy mélyreható túratervet készítesz, még sok minden egyebet is megtehetsz annak érdekében, hogy a kikapcsolódás a lehető legbiztonságosabb legyen.
Ez természetesen nem minden esetben valósítható meg, és az egyedüllétnek is vannak pozitív hatásai, azonban a biztonság fokozása érdekében sokkal előnyösebb többedmagaddal indulni útnak. A túra során megnő a sérülésveszély kockázata, legyen szó bokaficamról, leesésről gyaloglás közben vagy komolyabb sérülésekről kerékpározásnál, mint például a kicsúszáskor bekövetkező fej- és végtagsérülések.
Társaságban nagyobb a valószínűsége a gyors segítségnyújtásnak, eltévedés vagy váratlan helyzetek előfordulásakor a közös problémamegoldás csökkenti a pánik kialakulását. Ezenkívül a túratárs vagy társak motiváló hatása is jelentős, hiszen amikor elfáradnál vagy a feladáson gondolkozol, a többiek erőt adhatnak a folytatáshoz.
Az élmények megosztása valakivel sokkal élvezetesebbé teszi a túrákat, és erősítheti a párkapcsolatodat is, mert a szürke hétköznapokból és az állandó jellegű mókuskerékből kiszabadulva jobban tudtok egymásra koncentrálni. Tapasztaltabb túrázótól pedig nagyon sok hasznos információt gyűjthetsz, amit a későbbiekben a saját túráid során kitűnően kamatoztathatsz.
Mindegy, hogy személyesen, telefonon vagy üzenetben adod át a szükséges információkat az általad megbízhatónak ítélt személyeknek, barátoknak vagy családtagoknak, ez legfeljebb csak néhány percet vesz igénybe, de jelentősen növelheti a biztonságodat a túrázás során. Add meg az útvonaladat, a távolságot, az indulási és becsült érkezési időket. Még jobb, ha a szálláshelyeden vagy az autódban is tudsz magad után hagyni egy részletes útvonal térképet. Ha bajba kerülsz, tudni fogják, hogy hol keressenek és ha szükséges, segítséget is tudnak hívni.
A tájékoztatással a hozzád közelállók nyugodtabbak lesznek és kevésbé fognak aggódni, így felelősséget vállalsz a saját biztonságodért, és megkönnyíted minden beavatott számára a segítségnyújtás lehetőségét. Egyedül túrázás esetén fokozottan javasoljuk, hogy mindig mondd el valakinek részletesen, hogy mire készülsz, mert társak hiányában sokkal jobban ki vagy téve a szabadtéri tevékenységek során előforduló problémáknak.
A túrázás nem extrém sport. A természet gyönyörű, de néha kiszámíthatatlan is lehet, ezért elengedhetetlen, hogy tisztában légy a határaiddal és ne vállald túl magad. Éppen ezért sose vállalkozz olyan túrára, amit túl nehéznek vagy veszélyesnek ítélsz meg.
Ne siess és mindig figyelj a lábad elé, ne becsüld le a terepet és ne próbálj meg átkelni sziklán vagy gyorsan áramló vízátfolyáson, ha nem vagy megfelelően ezekre felkészülve. Rendszeresen állj meg pihenni, pótold az energia- és folyadékveszteséget, mert a fáradság csökkenti a koncentrációt és ez balesethez vezethet.
A kockázatok vállalásával nem leszel hős, csak a saját biztonságodat csökkented, így akkor leszel igazán bátor, ha felelősségteljesen döntesz.
Fontos, hogy el tudj látni kisebb sérüléseket, mint rovarcsípések, horzsolások és vágások, de még jobb, ha megfelelően tudod végezni az újraélesztést és nem riadsz vissza a komolyabb problémáktól sem. Kisebb elsősegélycsomag legyen nálad, hogy alkalomadtán le tudd kezelni a hasonló helyzeteket.
A mobiltelefonod a navigálás miatt amúgy is mindig kéznél van, ezért ezt fel tudod használni vészhelyzet esetén. Az Országos Mentőszolgálatnak van egy hivatalos életmentő applikációja, ezt javasoljuk, hogy előre töltsd le és regisztrálj be, majd ha kell, ezen keresztül vedd fel a kapcsolatot segítségkérés esetén. A szoftver rengeteg hasznos információval rendelkezik alapesetben, de híváskor átadja a pontos GPS-koordinátákat is, illetve magadról előre is megadhatsz személyes adatokat benne (vércsoport, betegségek, allergia, kontakt személyek stb.). Ezeket az adatokat az applikáció közvetíti a mentő személyzetnek, ezért gyorsabban fognak tudni megfelelő támogatást nyújtani.
Ismerd meg a programot, mert nem csak túrázáskor, hanem általános helyzetekben is felhasználható. Ne félj segítséget kérni!
Különösen a tavaszi és őszi hónapokban, amikor ezek a kis pókszerű élősködők a leggyakrabban fordulnak elő, használj kullancsriasztó spray-t vagy krémet! Komoly betegségeket terjeszthetnek, beleértve a Lyme-kórt is.
Lehetőleg viselj hosszúszárú nadrágot és hosszúujjú inget, így nehezebben férkőzhetnek a bőrödhöz. Ha világosabb ruhát választasz, könnyebben észreveheted, ha rajtad vannak.
Kerüld el a magas füvet és a bozótost, mert itt fordulnak elő a leggyakrabban. A kullancsok nem a levegőben szállnak és a fákról potyognak le, hanem a fűszálak végén és a bokrok levelein várakoznak, míg lehetőségük nem nyílik átvándorolni az arra járó személyre vagy állatra.
A túra után alaposan vizsgáld át a testedet, és szükség esetén szakszerűen távolítsd el őket egy arra alkalmas csipesszel. Fontos, hogy ne csavargasd és ne nyomkodd, mert ez a fertőzés elterjedéséhez vezethet!
A kellemetlen szúnyogoktól is meg tudsz szabadulni szúnyogriasztó szerek segítségével.
A túra hossza, nehézsége, az időjárási viszonyok és a terepi adottságok mind-mind befolyásolják, hogy milyen felszerelést ajánlott magaddal vinned az útra, azonban függetlenül a körülményektől van néhány alapvető dolog, amit érdemes észben tartanod.
Erről a témakörről nagyon sokat lehetne írni, de nem célunk pontos márkák és modellek megadása, mert a piac folyamatosan változik, és mindenkinek más-más termékek lehetnek megfelelőek. Szeretnénk azonban egy bővebb iránymutatást adni neked, hogy legyen némi támpontod az elinduláshoz.
A néhány kilométeres gyalogtúráktól és kerékpáros esetektől eltekintve már célszerű specifikusabb ruházatban és felszerelésben gondolkoznod. Ezek nem csupán a kényelmet szolgálják, de a biztonságodat is jelentősen növelik egy-egy hosszabb kiruccanás alkalmával.
Ma már egyre gyakrabban ellátják az egyes anyagokat UPF-besorolással is (Ultraviolet Proof Factor), amely az UV-védelemről ad tájékoztatást. Ha érzékenyebb a bőröd vagy olyan helyen túrázol, ahol indokolt lehet a használata, akkor legyen legalább 50-es értékű.
Válassz kényelmes, strapabíró, vízlepergető vagy vízálló és olyan anyagból készült nadrágot, amely könnyen elvezeti az izzadságot és gyorsan szárad, így mindig komfortosnak érezheted magad. Ne nehezítse meg a lehajolást, biztosítson szabad mozgásteret.
Túranadrág esetében érdemes olyat keresni, ahol a zsebeiben mindig kéznél lehetnek a legfontosabb tárgyaid, mint a mobiltelefon és zsebkendő, esetleg a papírtérkép, ha nem telefonos navigációt használsz. Az időjárás nagy mértékben befolyásolja, hogy milyen típust kell felvenned. Télen a hőszigetelő, hosszabb, vastagabb anyag lesz a nyerő, melegebb időben a vékonyabb, rövidebb biztosítja a megfelelő szellőzést.
A kerékpáros nadrágok esetében elengedhetetlen még a szivacsos vagy zselés bélés is, amely megakadályozza, de legalább nagy mértékben csökkenti a fenekünk és az ülés közti konfrontációt.
A nadrág mellett egy másik nélkülözhetetlen ruhadarab, amely a kényelmedet szolgálja. Mivel a felső testen keresztül fokozottabban izzadunk, ezért kiemelten fontos, hogy gyorsan elvezesse a verejtéket a külső szövetrétegek felé, ahol gyorsan elpárologhat, és ezáltal szárazon tarthat. Ezeken kívül védelmet kell nyújtania a légmozgás és a napfény ellen is.
Kerékpározáskor a szembeszél igen jelentős lehet, így célszerű a szélállóságot is figyelembe venned, főleg hűvösebb időjárás esetén. Az ingeknél és pólóknál választhatsz rövid- vagy hosszúujjú kivitelt, ezért mindig az időjárási körülményekhez tudsz alkalmazkodni.
A kerékpáros ingeknél, mezeknél fontos a zsebek kialakítása, amelyeknek könnyen elérhetőknek kell lenniük. Ezeket a tároló zsebeket általában hátul a derékrésznél helyezik el, ahonnan akár menet közben is kivehetsz egy-egy energiaszeletet vagy hidratálhatod magad az ott elhelyezett plusz folyadékkal.
Legfontosabb feladatuk a széltől, esőtől és hidegtől való védelem. Ennek érdekében víz- (Waterproofing Index) és szélállónak (Windproofness Index) kell lenniük, azaz megakadályozzák a nedvesség bejutását az alsóbb ruházatba, illetve a test lehűlését is segítenek elkerülni. Ugyanakkor, ahogy a nadrágok, ingek, pólók és mezek esetében is, válassz jól lélegző anyagot, hogy a termelt pára megfelelően eltávozhasson.
Hidegebb időjárás esetén a hőszigetlés is fő szempont, ezen képességet a Fill Power értékkel szokták jelezni, minél magasabb, a kabát annál jobban hőszigetel. Figyelembe vehetsz további praktikus funkciókat is, mint a funkcionális zsebek elhelyezkedése, ahol mindig a kezed ügyében tarthatod a legszükségesebb tárgyakat.
A kerékpáros kabátok esetében lehet még kiválasztási szempont a légellenállás csökkentése és a láthatóság megfelelő biztosítása is. Keress jobban testhez simuló, aerodinamikusabb és fényvisszaverő csíkokkal szegélyezett ruhadarabokat.
Még ha nincs is vízálló kabátod, fontos felkészülnöd a hirtelen érkező esőre. Ennek legjobb módja egy kis méretre összehajtogatható esőkabát vagy esőköpeny, esetleg esernyő, amely nem foglal sok helyet a hátizsákodban. Az utóbbi kerékpározásnál a balesetveszély miatt nem ajánlott.
A természetben történő gyaloglás esetén a lábfejed fokozott kockázatoknak van kitéve, ugyanis ez kapja a legnagyobb terhelést, ezért a megfelelő darab kiválasztása elengedhetetlen a biztonságos túrázáshoz. A változatos terepen való haladás miatt védenie kell a lábadat a nedvességtől, és a megfelelő tartás biztosításával a különböző sérülésektől.
Rengeteg fajtája létezik, de lehetőleg olyat keress, amely bokát körülölelő megerősítő résszel rendelkezik. Fontos a vízállóság, hogy esős időjárás esetén a sáros csúszós talajon vagy patakokon, vízfolyásokon átkelve is száraz maradhasson a lábad.
A talp kialakítása segít a terepi viszonyok kiegyenlítésében, a profilmélység csökkenti az elcsúszás lehetőségét, a bordázott sarokrész pedig inkább a sziklás terepen való haladást könnyíti meg.
Mivel a kerékpározáskor viselt cipő merőben eltér a gyalogláskor hordott túracipőktől, ezért ezt külön pontban említjük meg. Itt főleg a kerékpározási teljesítmény hatékonyságának a növelése az elsődleges szempont, de természetesen a kényelem is nagyon fontos. A kialakítását az határozza meg, hogy milyen kerékpározási stílust használsz. Mindegyikben közös, hogy merev talppal rendelkeznek, lélegző anyagból készülnek, tépőzárral, csattal vagy fűzővel záródnak. Alapvetően két típusuk van: a rögzített és a rögzítés nélküli.
A rögzített kivitel azt jelenti, hogy a cipő talprésze és a pedál valamilyen mechanizmussal (általában SPD – Shimano Pedaling Dynamics) össze van kapcsolva, így jelentősen növelheted a teljesítményedet, mert nem csak nyomni tudod a pedálokat (ezek a patentpedálok), hanem húzni is. Jellemzően ilyet használnak az országúti kerékpárosok. Ebben az esetben a kerékpáron levő pedáloknak és a cipőknek kompatibilisnek kell lenniük egymással. Ajánljuk továbbá, hogy jól gyakorold be a leszállást, mert a rögzítés miatt nem tudod hirtelen letenni a lábad, ezért bizonyos helyzetekben balesetveszélyes lehet.
A rögzítés nélküli kivitelt használjuk az esetek többségében. Ilyenkor a cipők nincsenek fix összeköttetésben a pedálokkal (ezek a taposópedálok), csak nyomni tudjuk őket, ami miatt a hatékonyság jelentősen csökken. Előnyük, hogy olcsóbbak és gyakorlatilag bármilyen kerékpárral használhatók.
Védenek a naptól, a hidegtől és a széltől, melyek által kényelmesebben és biztonságosabban élvezheted a szabadtéri tevékenységeket. Fontos szempontok az UV-védelem, a légáteresztő képesség, a nedvességelvezetés, a tartósság, illetve a víz- és szélállóság. Az évszaknak megfelelően és mindig az igényeidnek, stílusodnak megfelelő darabokat válaszd, ehhez óriási választék áll a rendelkezésedre.
A réteges öltözködés lehetővé teszi, hogy mindig alkalmazkodni tudj a változó időjárási körülményekhez. Ezeket a ruhadarabokat és eszközöket sportáruházakban vagy az erre szakosodott webshopokban tudod megvásárolni.
Mi azt ajánljuk, hogy ne spórolj rajtuk és keresd a jobb minőséget, a megbízható márkák termékeit!
Ha hosszabb útra indulsz, akkor kulcsfontosságú a megfelelő mennyiségű és minőségű élelmiszer és víz bevitele a dehidratáció és a kimerültség elkerülése érdekében. Ezeket akár magaddal is viheted, de az útvonaltervezés során is beiktathatsz olyan helyszíneket, ahol feltöltheted a készleteidet (pl. források, kutak, boltok, vendéglátóhelyek stb.). Fontos, hogy figyelj a tested jelzéseire, és próbálj rendszeresen enni és inni, ne várd meg, míg éhes vagy szomjas leszel!
A mozgás plusz energiamennyiséget igényel, ezért fontos, hogy időközönként akkor is egyél, ha nem érzed ennek szükségét! A legjobb energiaforrások a szénhidrátok és a fehérjék, ezért válassz olyan élelmiszereket, mint a gabonafélék, banán, szárított gyümölcsök, müzlik és energiaszeletek, melyek hosszan tartó felszívódásuknak köszönhetően jóval több ideig tudják ellátni energiával a szervezetedet.
Főleg intenzívebb mozgásformáknál mint amilyen pl. a kerékpározás is, nem célszerű sokat enni egyszerre, inkább a fokozatos bevitelre törekedj, és lehetőleg kerüld a megterhelő, zsírban dúskáló ételeket, mert ezek gyomorpanaszokat idézhetnek elő. A verejtékezés során eltávozó sómennyiséget is folyamatosan pótolnod kell, ezért iktass be olyan élelmiszereket is, amelyek alapból több sót tartalmaznak (ropi, sós keksz) vagy vigyél magaddal sótablettákat.
A víz az emberi test legfontosabb alkotórésze, amely létfontosságú funkciókat lát el. A verejtékezésen keresztül hűti a testet, a vér segítségével oxigénnel és tápanyagokkal látja el a sejteket, segít a kiválasztásban és az emésztésben. Az aktivitási szinttől függően egy felnőttnek nagyjából 1,5 – 2 liter vízre van szüksége, de intenzív igénybevételnél ez a mennyiség jelentősen megnőhet.
Éppen ezért nagyon kell figyelned a rendszeres folyadékbevitelre, különben dehidratációs tünetek jelentkezhetnek legfőképpen fejfájás, fáradság és szédülés formájában. Kerüld el a cukros üdítőitalokat és az alkoholt, mert ezeknek vízelvonó hatásuk van. Lehetőség szerint igyál tiszta vizet, de jó megoldás a sportital is, melyben sok más olyan ásványi anyag és vitamin is van, mely ellátja a szervezetedet a legfontosabb összetevőkkel a kimerítőbb mozgás alatt.
A túratervezéskor számolj az út közben fellelhető forrásokkal és kutakkal, így minimalizálhatod a magaddal cipelendő vízmennyiséget, amely komoly plusz súlyt jelent a hátizsákodban vagy a kerékpárod tároló rekeszeiben.
A nem megfelelő energia- és folyadékbevitel különböző panaszokat okozhat. Előfordulhat olyan helyzet is, hogy képtelen leszel tovább menni, ilyenkor feltétlenül pihenj meg és pótold a kiesett mennyiségeket! Ha gyors energiára van szükséged, akkor a szőlőcukor (glükóz) jó szolgálatot tehet, de ezt ne használd folyamatos energiabevitelre. A hirtelen felszívódás miatt vércukor-ingadozás lép fel, amely fáradsághoz, szédüléshez vezethet, illetve emésztési problémákat okozhat, és nem alkalmas kizárólagos tápanyagbevitelre az ásványi anyagok hiánya miatt.
Mi a túráink során kezdetben nehéz élelmiszereket fogyasztottunk. Jellemzően mindig szalámis szendvicseket, pizzaszeleteket ettünk, de használtunk már különböző tápanyagkiegészítőket, porokat is, de sosem találtuk meg azt a kombinációt, amely minden esetben megállta volna a helyét. Az évek során kitapasztaltuk, hogy mire van szükségünk, és eljutottunk arra a pontra, hogy ma már nélkülözünk mindenféle pékterméket és nehezen emészthető, zsíros, nehéz ételt.
Ezek helyett főként házilag készített, fehérjében és lassan felszívódó szénhidrátokban gazdag élelmiszereket viszünk magunkkal, melyeknek pontosan ismerjük az összetételét és a tápértékét. A banán, müzliszelet, kálcium és magnézium pezsgőtabletták, valamint a sós ropi is nélkülözhetetlen kiegészítővé vált. Mivel a túrák során az okoseszközök hozzávetőlegesen tájékoztatnak a pillanatnyi energiafogyasztásunkról, így mindig tudjuk, mennyi kalóriára van szükségünk a folyamatos energiabevitelhez, ezzel pedig elkerülhetjük a túlfogyasztást, ami ugyancsak megterhelő lehet.
Javasoljuk ezért, hogy te is használj ilyen eszközöket (okoskarkötő, okosóra), ismerd meg a tested szükségleteit a különböző mozgásformákban és ehhez igazítsd a tápanyagbeviteledet a megfelelő felosztásban.
A teljesség igénye nélkül felsorolunk néhány további eszközt is, amelyek nagyon hasznosak lehetnek mind kezdő, mind profi túrázóként.
Végül, de nem utolsó sorban, amit mindenkinek be kellene tartania:
Ne szemetelj!
Tiszteld a természetet!