Tájékozódás a természetben

hikeling.hu - Bakony - Tájékozódás útjelző táblával

A tájékozódás és navigálás fontossága

A térképismeret és navigáció elsajátítása nem csupán a kalandorok és utazók számára elengedhetetlen, de a mindennapi életben is számos előnnyel jár. Használatuk segít megtalálni a célodat, tájékozódni a környezetben, és hatékonyan megtervezni az utadat.

Előnyök:

  • Függetlenség: A térképek és navigációs eszközök használata révén magabiztosan mozoghatsz bárhol a világban, anélkül, hogy másokra kellene támaszkodnod.
  • Hatékonyság: A térképek segítségével optimalizálhatod az utazásodat, és a lehető legrövidebb idő alatt elérheted a célodat.
  • Biztonság: A térképek és navigációs eszközök használata hozzájárulhat a biztonságodhoz, ha ismered a környezetedet, és tudod, hogyan juthatsz el a legbiztonságosabb útvonalon a célodhoz.
  • Ismeretek bővítése: A térképek tanulmányozása révén bővítheted a tudásodat a világról, és új ismereteket szerezhetsz a különböző tájakról és kultúrákról.

Ezen ismeretek elsajátítása nem bonyolult feladat. Számos online és offline forrás áll a rendelkezésedre, amelyek segítségével akár ingyenesen is magadévá teheted a szükséges alapokat. Olyan mobilalkalmazások is léteznek, amelyek navigációs funkciókkal is rendelkeznek.

A térképek tanulmányozása révén új tájakat fedezhetsz fel, és izgalmas kalandokra indulhatsz.

Milyen lehetőségeid vannak?

A túrázás és kerékpározás a természetben fantasztikus élményt nyújt: friss levegő, testi aktivitás, gyönyörű tájak, ismeretlen vidékek felfedezése, a mindennapos stressz levezetése. Azonban, főleg olyan terepen, amit nem ismersz, létfontosságú, hogy megfelelően tudj tájékozódni a környzetedben.

Manapság a modern technológiák segítségével ez már sokkal egyszerűbb, mint régebben, de a hagyományos módszerek is rendelkezésedre állnak.

  • Papírtérkép: ez egy klasszikus megoldás, de a használata mélyrehatóbb térképészeti ismereteket igényel. Nagy előnye, hogy nem szükséges hozzá semmilyen áramforrás, csak egy térkép és egy iránytű vagy tájoló. Hátránya viszont, hogy könnyen megsérülhet és nehezebb rajta a pozíciód nyomonkövetése.
  • Mobiltelefonos applikációk: számos ingyenes és fizetős programot találhatsz, melyek a mobiltelefon GPS-alapú helymeghatározó képességét használják ki különböző típusú és stílusú térképeken történő navigálásra. Előnye a kényelem és a folyamatosan frissülő tartalom. Hátránya, hogy akkumulátoros áramforrást igényelnek, és a terepen nem mindenhol van térerő, ezért fontos, hogy mindig offline térképeket használj!
  • GPS-eszközök: olyan specifikus eszközöket is gyártanak, amelyek nagyon strapabíróak és fejlett navigációs funkciókkal rendelkeznek. Ezek előnye a megbízhatóság, hátrányuk a magasabb ár és az esetleges bonyolultabb kezelés. Érdemes a nevesebb gyártók készülékeit választani.

A természetben való tájékozódás nem bonyolult feladat, de némi odafigyelést és felkészülést igényel.

Megjegyezzük, hogy a széles körben ismert és használt Google Maps térkép jelenleg nem ideális választás túrázáshoz és kerékpározáshoz! Ezt a hibát a kezdetek kezdetén mi is elkövettük, és olykor élesben szembesültünk azzal, hogy tulajdonképpen a helyzetünkkel kapcsolatban sokszor csak a sötétben tapogatózunk.

Íme néhány ok, ami miatt a Google Maps-ot inkább csak a közúti forgalomban használd:

  • Hiányzó részletek: a Google térképnek jelenleg nincsen olyan rétege, amely részletesen ismerné az erdei ösvényeket és a kerépározható utakat, amelyek hiánya téves útra vezethet téged. Nem kizárt, hogy a jövőben ez változni fog, addig inkább válaszd az alternatív lehetőségeket.
  • Pontatlan útvonaltervezés: figyelmen kívül hagyja a terepviszonyokat, a burkolt és burkolatlan utakat, ezért nem mindig az optimális útvonalat tervezi meg, ennek következtében a menetidőről sem ad pontos tájékoztatást.
  • Nem naprakész: előfordulhat, hogy egy esetleges lezárás, átépítés vagy akadály nem jelenik meg a térképen.

Összefoglalva a fentieket:

  • A túrázáshoz és kerékpározáshoz alkalmas navigációs megoldást használj a Google Maps helyett!
  • Mindig tervezd meg előre az útvonalat, amit meg akarsz tenni, ellenőrizd az időjárást és a terepviszonyokat!
  • Ha teheted, mindig vigyél magaddal papírtérképet és iránytűt vagy tájolót vészhelyzet esetére!
  • Figyelj a környezetedre, próbáld megjegyezni a tereptárgyakat, amik szükség esetén a megfelelő irányba terelhetnek!
  • Ha egyedül indulsz útnak, akkor mindig tájékoztass valakit az útvonalról, mert baj esetén a segítségedre lehet!

Papírtérképes tájékozódás

Ahogy feljebb említettük, ez egy olyan klasszikus megoldás, ahol papíralapú térképet és iránytűt vagy tájolót használsz a természetben való tájékozódáshoz.

Nem kell hozzá áramforrás, sokkal részletesebben ábrázolja a terepviszonyokat és a tereptárgyakat, bármilyen esetben jól alkalmazható, nagyobb áttekinthetőséget nyújt a távolabbi tájegységekre is, mint a mobiltelefon kis kijelzője.

Sötétben viszont muszáj lesz majd megvilágítanod, óvnod kell a nedvességtől és időbe telik meghatározni a helyzetedet, azaz egy GPS-szel felszerelt eszközhöz képest némi gondolkodást is igényel, illetve nem feltétlenül szolgáltat naprakész információkat az idő közben megváltozott körülményekről. 

Alapesetben a kihajtogatható és a lapozható papírtérképekkel találkozhatsz. A kihajtható előnye, hogy egyben látod egy adott terület kinézetét, és nem kell az egyes lapokat „fejben” egymáshoz illeszteni. A lapozható kivitel esetében gyakran egyéb információkat, leírásokat is adnak egy területegységhez, amely plusz ötleteket és részletes ismereteket szolgáltat. Amennyiben ilyenre nincsen szükséged, akkor a kihajtogathatót válaszd.

hikeling.hu - Pilis - Útjelző táblaA tájékozódás és navigálás az elképzelésekkel szemben nagyon egyszerű, de gyakorolni kell, és figyelembe kell venni egyéb körülményeket is.

A papíralapú térképek a turistautakat és kerékpáros útvonalakat kiemelten ábrázolják, gyakran valamilyen feltűnő színnel, általában pirossal vagy rózsaszínnel. Ezen utak mellé helyezik el az azonosításukra szolgáló jelzéseket, melyekkel kapcsolatban a Turistajelzések menüpontban írtunk egy összefoglalást a könnyebb áttekinthetőség érdekében.

Ezen jelzéseket követve juthatsz el egyik pontból a másikba. Főleg kereszteződésekben találkozhatsz egyéb útjelző táblákkal is, amelyen feltüntetik az egyes célpontok irányát, távolságát és jelzését is. 

A papírtérképes navigálás során kimeleten fontos, hogy figyelj a környezetedben történő változásokra! Ne csak a tereptárgyakra felfestett turistajelzésekre koncentrálj, hanem próbálj megjegyezni olyan egyedi dolgokat is, mint sziklaképződmények, források, vadászházak, építmények, tisztások. Amikor ilyenekkel találkozol, a térképen könnyen beazonosíthatod őket, így naprakészen követni tudod a tartózkodási helyedet.

Amennyiben olyan terepen jársz, ahol kevesebb azonosítható tereptárggyal találkozol, akkor jó becslést adhat még egy kereszteződés elhelyezkedése vagy akár az eltelt idő is. Terepi nehézségtől és egyéni teljesítménytől függően nagyjából 3-4 kilométert tudsz gyalog megtenni egy óra alatt, kerékpárral természetesen sokkal többet, ahol a felszerelt kilométeróra aktuális átlagsebessége jó kiindulópont lehet.

A papírtérkép vonalhálója bizonyos távolsági négyzetekre van felosztva, ezért ez is jó támpontot adhat arra vonatkozólag, hogy az utolsó megfigyelt helyzethez képest mennyit haladtál.

Miben támogat a tájoló? Ha olyan pontra érkezel, ahonnan bővebb kilátás nyílik a tájra, akkor a segítségével meghatározhatod és azonosíthatod a távolban levő nevezetes pontokat. Általában a térkép teteje jelzi az északi irányt, de elképzelhető, hogy ettől eltérő az ábrázolás, ezt ilyenkor külön jelzik a papíron.

Tedd a tájolót a tartózkodási helyedre és addig forgasd a térképpel együtt (vagy forogj te is közben), amíg az iránytű mutatója párhuzamos nem lesz a négyzethálóval és a jelzett északi irányba nem mutat. Ebben a pontban a térképen található tereptárgyak pontosan úgy fognak elhelyezkedni, ahogy a valóságban is vannak.

Sokszor előfordulhat, hogy elveszted a kijelölt utat, mert vagy elfelejtettél letérni egy elágazásnál vagy egyszerűen csak az adott szakaszon nem festették fel a jelzéseket. Ilyenkor ne ess kétségbe, hiszen GPS hiányában nehéz megmondani a pontos tartózkodási helyedet.

Próbálj jelzéseket keresni a tereptárgyakon visszafelé tekintve is. Amennyiben nem találsz, előremehetsz picit, hátha csak az adott részen nincsen. Ha így sem jársz sikerrel, akkor a legjobb, amit tehetsz, hogy elindulsz visszafelé a legutolsó, térképen azonosítható kereszteződésig vagy tereptárgyig, mert elképzelhető, hogy csak egyszerűen elfelejtettél valahol elfordulni.

Semmi esetre se menj tovább olyan úton, amiről nem tudod bizonyosan, hogy hova vezet! Végső esetben próbálj olyan forgalmasabb célt kiválasztani, ahová még sötétedés előtt kijuthatsz, mert a nyílt terepen és erdőben ilyenkor bolyongani veszélyes lehet!

Mindent összegezve a papírtérképes tájékozódás egy természetközelibb élmény, tehát érdemes megtanulnod az alkalmazását, esetleg a modern technológiákkal ötvözve kihasználni a benne rejlő lehetőségeket.

Tájékozódás mobiltelefonnal

Míg régebben a papírtérkép volt az egyetlen megoldás, és ezáltal a tájékozódás alapvető eszköze, mára az egyeduralkodó okostelefonok kiváló navigációs eszközökké váltak, és rengeteg funkciót kínálnak a túrázók számára. A bennük rejlő technológia és a szinte végtelen lehetőségek kimeríthetetlen tárházával rendelkeznek.

A mai okostelefonok mindegyike tartalmaz GPS-vevőt (Global Positioning System – globális helymeghatározó rendszer), ami műholdakkal kommunikál, ezzel pedig pontosan meghatározhatod a tartózkodási helyedet, amely nagyon hasznos funkció, főleg ismeretlen terepen. Mivel állandó társaddá vált a mindennapokban, így a szolgáltatásai folyamatosan elérhetőek, ezért nem kell külön navigációs eszközzel rendelkezned, a használata pedig ingyenes.

hikeling.hu - Tihany - Tájékozódás turistajelzés alapjánNem csupán helymeghatározásra használhatod, hanem a piacon elérhető számtalan ingyenes és fizetős applikáció segítségével túra- és útvonaltervezésre is, melyek különféle funkciókkal könnyítik meg az életed.

Hátrányként megemlítendő, hogy a telefon áramforrást igényel, ezért különösen figyelned kell rá, nehogy idő előtt lemerüljön. Ezt a problémát nagyszerűen kivédheted pótakkumulátorok, powerbankok biztosításával, ezekkel akár menet közben is visszatöltheted az elhasznált energiát. Továbbá sokszor előfordulhat, hogy a területen gyengévé válik vagy esetleg teljesen meg is szűnik a térerő. A mobilos adatforgalom hiánya a térképes tájékozódást ellehetetleníti, ami a GPS-jelre is fokozottan igaz.

A műholdak általában mindig elérhetőek maradnak, a telefonszolgáltatók adótornyai főleg egy kieső területen korlátozottan használhatók. Megjegyezzük, hogy a Bükk hegységben jártunk olyan helyen, ahol sem GPS-jel, sem térerő nem volt.

A legfontosabb, amit megtehetsz, hogy mindig használj offline térképet! Ezzel elkerülheted a térerő hiányából adódó kellemetlenségeket, hiszen a térképen való navigáláshoz nem szükséges adatforgalom, a telefonodon tárolt adatokból dolgozik a rendszer.

A GPS-jel hiánya viszonylag ritkább eset, de ennek a kockázatát is minimalizálhatod azzal, ha túravázlatot készítesz egy papírlapra, amelyen feltünteted a fontosabb tájékozódási pontokat, távolságokat és a turistajelzések szimbólumait.

Még jobb, ha a megtervezett útvonal térképét kinyomtatod és magaddal viszed, így mindig lesz a kezedben egy olyan útmutatás, amit nagyszerűen fel tudsz használni, amikor a technika cserbenhagy.

Az ingyenes alkalmazások többnyire csak az alapvető navigációs funkciókkal bírnak, de azért vannak kivételek. Az applikációk sokaságának útvesztőjében kis tájékozódás után megtalálhatod azt, amelyre igényed szerint szükséged van. Azonban nem feltétlenül kell előfizetéses konstrukciókban gondolkoznod, ha nem vagy profi túrázó. Több olyan program is elérhető, amely kiválóan használható úgy, hogy az extra szolgáltatásokért nem kell külön díjat fizetned.

Tapasztalataink szerint a kiválasztás során ezek a legfontosabb tényezők:

  • Részletesség: legyenek olyan térképrétegek, amelyekre szükséged van. Semmit nem ér, ha a túrázás vagy kerékpározás során nem tudod azonosítani az útvonalak jelzéseit, a nevezetes pontokat (POI) és az ezekre vonatkozó információkat.
  • Frissesség: legyen naprakész, hogy az esetleges változásokkal ne a terepen kelljen szembesülnöd.
  • Offline térképek használata: legyen lehetőség a térképek letöltésére, hogy térerő hiányában is megfelelően tudj tájékozódni, navigálni.
  • Útvonaltervezés: nyújtson útvonaltervezési lehetőséget, amely során információkat kaphatsz a távolságokról és a szintkülönbségekről.

További pozitívumok:

  • Nem csak magyarországi, hanem külföldi túratervekre is megfelelő, így szükség esetén nem kell másik applikációt keresned.
  • Könnyen áttekinthető, gyors és reklámmentes.
  • Van webes elérhetősége és útvonaltervezési funkciója, hogy a mobiltelefon kis kijelzőjén történő bogarászás helyett nagyobb méretben is használni lehessen.
  • A tervezett útvonalak elmenthetők, esetleg mappákba szervezhetők a jobb áttekinthetőség végett.
  • Az elmentett adatok szabványos formátumba kiexportálhatók (pl. GPX), ezáltal másik alkalmazásban felhasználhatók.

Természetjáró

Mi nagyon sokáig a Magyar Természetjáró Szövetség Természetjáró webes túratervezőjét és Természetjáró applikációját használtuk, de sajnos sok egyéb funkcióval párhuzamosan a túraréteget az alapjául szolgáló Outdooractive 2022-ben fizetőssé tette. A szolgáltatás még most is nagyon jó és felhasználóbarát, de az ingyenes verzióban a túraútvonalak csak szaggatottan vannak jelölve, az offline térképek sem elérhetők, így a biztonságos tájékozódás alapelvei sérülnek. 

Ennek ellenére ezt a megoldást szívesen ajánljuk neked is, ha hajlandó vagy valamelyik előfizetéses csomagba belépni, mert mindig naprakész, a térképeken feltüntetik az ideiglenes lezárásokat (pl. vadászat, fakitermelés stb.) és változásokat, ami mellett rengeteg más funkciót is felsorakoztat, és a hazai kirándulásokra a legjobban optimalizált tartalmat kínál.

Mapy.cz

Alternatív lehetőségeket keresve találtuk meg a csehek által fejlesztett Mapy.cz gyöngyszemet, ami a mai napig jó szolgálatot tesz, és teljesíti a fentebb felsorolt legfontosabb követelményeket és egyben a pozitívumokat is.

Az ingyenes verzióban szinte mindent használhatunk, van túraréteg, navigálhatunk és rögzíthetünk autóval, gyalogosan és kerékpárral is, elérhetőek a nevezetes pontok (POI) magyar nevei és a felhasználók által feltöltött fényképek, rengeteg információ és tereptárgy szerepel a térképen. 

Mapy.cz rövid használati útmutató:

  • A letisztult és könnyen áttekinthető webes felületen a bal felső sarokban a Change map gombra kattintva válaszd ki az Outdoor réteget, és máris láthatod a hivatalos túraútvonalakat a hozzájuk tartozó jelzésekkel együtt. A kerékpáros szakaszokat szaggatott rózsaszínnel találod meg.
  • A jobb oldali menüben a Directions fül alatt a kis gyalogos (By foot) ikonját kiválasztva elkezdheted az útvonal megtervezését, amely csupán abból áll, hogy a célkereszttel kijelölöd a kezdőpontot (Start), majd a végpontot (End). Ezután a rendszer kiszámolja a két pont között levő legrövidebb távolságot, amelyről a továbbiakban rengeteg információt tudhatsz meg: többek között a távolságot km-ben, a túra becsült hosszát, a szintprofilt (Altitude profile) és a várható időjárást a túra napján (Route weather). Új pontokat a +-jelre kattintva tudsz felvenni, de a kuka ikonnal ki is törölheted őket.
  • Ha az ingyenes regisztrációt elvégzed, akkor a Save hivatkozásra kattintva mappákba rendezve elmentheted a tervezett útvonaladat, amit ezután bármikor és bárhol elő tudsz hívni.
  • Ami a legjobb az egészben, hogy tartozik hozzá egy mobil applikáció is, amiben már elérhető a magyar nyelvű szövegezés.
  • Az alkalmazásban lehetőséged van az előzőekben elmentett útvonalat megnyitni, de ami a legfontosabb, hogy az Offline térképek menüpontban rengeteg ország, köztük Magyarország megyeszintű térképeit is le tudod tölteni a telefonodra. Ez azt jelenti, hogy térerő hiányában is képes leszel navigálni és tájékozódni a terepen!
  • A fentieken kívül nagyon sok egyéb funkciót nyújt a Mapy.cz, érdemes a webes és mobilos applikációt is jobban megismerni.

Mivel a saját tapasztalatainkat szeretnénk megosztani, nem célunk az összes navigációs és térképes szolgálatás felsorolása és kimerítő tesztelése. Éppen ezért csak felsorolásszerűen osztanánk meg néhány nevesebb megoldást, ahol az egyes funkciókért már fizetni kell: Locus Map, AllTrails, Gaia GPS.

Ha szeretnéd, akkor könnyen utánuk tudsz nézni az Interneten. Használd azt, amelyik neked szimpatikus, de törekedj rá, hogy a legfontosabb tényezők megtalálhatók legyenek benne!

Egyéb GPS-eszköz használata

A mobiltelefonon kívül számos elektronikus GPS-eszköz segíthet még az útvonal követésében és ezáltal a cél elérésben. Mindig válaszd az egyéni igényeidnek megfelelőt. Vedd figyelembe többek között a túrázási stílusodat, a szükséges funkciókat, a kijelző méretét, a strapabíróságot, az akkumulátor üzemidejét és természetesen az ár/érték arányt.

Rengeteg modell érhető el a piacon az egyszerűbbektől a profi eszközökig, ezért mi azt javasoljuk, hogy inkább a nevesebb gyártók készülékeit válaszd még akkor is, ha többet kell érte fizetned. A helyzetmeghatározási pontosságért, a megfelelő minőségű térképekért, a stabil működésért és a hosszútávú támogatásért kiadott magasabb költség a jövőben bőven meg fog majd térülni.

Ugyanúgy, ahogy a telefonoknál, ebben az esetben is gondoskodnod kell róla, hogy ne merüljenek le használat közben, így célszerű powerbankot magaddal vinned az útra.

Túra óra

A tájékozódás legnépszerűbb eszközei közé tartoznak, mert ötvözik az okosórák rugalmasságát és sokoldalúságát a GPS-navigálási képességgel. 

Funkciók: Navigáció, útvonaltervezés, távolság- és sebességmérés, magasságmérés, edzésfunkciók, pulzusmérés, térkép letöltés, akkumulátor üzemidő: 12-36 óra.
Előnyei: Kompaktak, könnyűek, strapabíróak, vízállóak, hosszú akkumulátor-üzemidővel rendelkeznek, és a navigáció mellett számos egyéb funkciót is kínálnak az okostelefon-integrációnak köszönhetően (pl. értesítések stb.).
Hátrányai: Kisebb a kijelző, bonyolultabb lehet a menürendszer, drágábbak mint az egyszerűbb GPS-eszközök.
Néhány népszerű modell: Garmin (Fenix, Epix, Instinct), Suunto (9 Baro, 7, Ambit3), Coros (Apex, Vertix), Polar (Grit X, Vantage).

Túra GPS, kézi GPS-navigátor

Bár a telefonos navigáció térnyerése ma már vitathatatlan, mégis ezek a speciális eszközök a terep királyai. Strapabíró kialakításukkal és részletes térképeikkel már régóta hasznos utitársak.

Funkciók: Részletes térképek, útvonaltervezés, 3D-s terepnézet, POI-k (érdekes pontok), jellemzően víz-, por- és ütésállóság, strapabíró kialakítás, akkumulátor üzemidő: 15-25 óra.
Előnyei: Nagyobb a kijelző, intuitívabb a kezelőfelület, részletesebbek a térképek, megbízhatóbb a jelerősség, strapabíróbbak, és nem merítik az okostelefon akkumulátorát.
Hátrányai: Nagyobbak és nehezebbek, mint az órák, általában külön vásárolhatóak meg a térképek, kevésbé multifunkcionálisak.
Néhány népszerű modell: Garmin (eTrex, Montana, GPSMAP), Magellan (eXplorist, eXplorer TRX7), TwoNav (Anima+, A GPS).

GPS multifunkciós eszköz

Ezek a sokoldalú készülékek már fényképezésre és videorögzítésre is képesek, mobilos kommunikációt és sok más hasznos funkciót is tartalmaznak. Kiváló választás, ha egyetlen eszközzel szeretnénk mindent megoldani a terepen.

Funkciók: Navigáció, útvonaltervezés, fényképezőgép, videofelvétel, érintőképernyő, Wi-Fi, Bluetooth, akkumulátor üzemidő: 10-20 óra.
Előnyei: Többféle funkciót ötvöznek, fényképezésre és videózásra is alkalmasak, képesek adatforgalmat bonyolítani mobilhálózaton keresztül.
Hátrányai: Drágábbak, rövidebb akkumulátor-üzemidővel rendelkeznek.
Népszerű márkák: Garmin, Bushnell, Delorme.