Sasbérci kilátó, Buják rejtett kincse

hikeling.hu - Sasbérci kilátó

A múlt eleganciája

A Cserhát szívében, Buják település közelében, a 466 méter magas Sasbérc tetején található a mesébe illő Sasbérci kilátó.

Ez a különleges építmény nem csupán egy kilátópont, hanem egy darabka történelmi örökség is, ami a Cserhát egyik leglátogatottabb turisztikai célpontja.

A kilátóból eléd táruló panoráma lenyűgöző: a Cserhát dombjai, a Mátra vonulatai és a Börzsöny csúcsai alkotnak festői látképet.

Tiszta időben akár a Tátra hegyei is felsejlenek a távolban.

A kilátó környezete gazdag természeti értékekben. A Cserhát ezen része számos védett növény- és állatfajnak ad otthont. Te is találkozhatsz itt többek között a ritka cserháti ciklámennel, a védett haragos siklóval és a színpompás nappali pávaszem lepkével.

A Sasbérci kilátónak a természeti szépségeken kívül miatt a történelmi jelentősége is kiemelkedő, hiszen az épületet a 20. század elején Pappenheim Szigfrid gróf építtette felesége, gróf Károlyi Erzsébet számára.

Eredetileg lakóházként és vadász szállásként funkcionált, és egészen az 1950-es évekig lakták.

A továbbiakban részletesen bemutatjuk neked a Sasbérci kilátót, annak történetét, természeti környezetét és a látogatással kapcsolatos hasznos információkat.

Kép forrása: Wikipédia

Hol található a Sasbérci kilátó?

A kilátó a Cserhát hegységben, Buják falu közelében található a Sasbérc nevű magaslat 466 méteres tetején.

GPS koordináták: 47.9121378, 19.4954672
what3words koordináták: ///poggyász.sötét.átsüt

Csak szezonálisan tart nyitva áprilistól októberig hétvégén és ünnepnapokon 09:00 – 17:00 között, de ingyenesen látogatható. Mielőtt útba ejtenéd, tájékozódj a Budapesti Erdőgazdaság Zrt. erre vonatkozó Facebook adatlapján.

A Sasbérci kilátóról és környékéről bővebben

Maga a kilátó egy igazán különleges épület, amelynek története egészen a 20. század elejére nyúlik vissza.

Az építtetője Pappenheim Szigfrid gróf volt, aki felesége, gróf Károlyi Erzsébet számára álmodta meg ezt a mesébe illő építményt. A gróf egy olyan helyet szeretett volna teremteni, ahol felesége élvezheti a Cserhát szépségét és nyugalmát.

A szerkezet 1921-ben készült el bajor mintára, melynek tervezője a német Franz Zell müncheni építész volt, a kivitelezője pedig Gajdóczi Lajos.

Az alsó szintjén lakóhelyiségeket alakítottak ki, míg a felső szinten vadászszobák kaptak helyet. Egészen az 1950-es évekig lakták, majd ezután az épület állaga rohamosan romlani kezdett.

Szerencsére a kilátó nem tűnt el a feledés homályában.

2002-ben és 2017-ben is felújították, így ma is régi pompájában tündököl. A felújítás során ügyeltek arra, hogy az épület megőrizze eredeti jellegét, így ma is megcsodálhatod a különleges építészeti megoldásait.

Igazán különleges építmény, amely ötvözi a hagyományos és a modern építészeti elemeket. A kilátó egy kőből épült alsó szintre épült fa szerkezetű, csigalépcsőn megközelíthető felső szintből áll, ahonnan körpanoráma nyílik a környékre. Szemed előtt terülnek el a Cserhát lágy dombjai, a Mátra büszke vonulatai és a Börzsöny erdős csúcsai. Ha szerencséd van, és tiszta az idő, a távolban még a Tátra hegyei is feltűnhetnek.

Az épület egyedisége garantálja, hogy felejthetetlen élményben lesz részed. 

Pihenj meg a padokon a kilátó környékén ebben a csodálatos környezetben, és nézd meg a toronyban lévő kis kiállítást is.

Megközelítés autóval, tömegközlekedéssel

  • Ha autóval érkezel: A kilátóhoz nem lehet gépjárművel felmenni, de nyitvatartási időben használhatod a Buják, Bokor vagy Szanda közötti erdészeti magánutat is, ahol az út mentén tudsz parkolni (GPS 47.9150433, 19.4944722).
    Ha hosszabb sétát tervezel, akkor az előbb említett településeken találhatsz megfelelő parkolóhelyet.
    Bujákon talán a Cserhátvölgye kisvendéglőnél lehet megfelelően parkolni (GPS 47.8837011, 19.5487269).
    Szandai Szent Márton templom mellett az úton (GPS 47.9271586, 19.4412486).
    Bokorban a Szabadság utca elején az út mentén (GPS 47.9324133, 19.5409386).
  • Tömegközlekedéssel: Ugyanezen a három településen bsuzmegállóktól is nagyszerűen elérhető.
    Buják, italbolt elnevezésű buszmegálló (GPS 47.8833847, 19.5430317).
    Szanda Kiskérpuszta, bejárati út nevű megálló (GPS 47.9357606, 19.4418831).
    Bokor, templom nevű megálló (GPS 47.9330558, 19.5412808).

Sasbérc túra, túraútvonalak

Habár autóval nem lehet teljesen megközelíteni, akár kisgyerekekkel is bátran nekivághatsz az erdészeti út és a kilátó kereszteződésétől.

Vedd figyelembe, hogy a megadott távolságok és szintek csak a kilátóig érvényesek!

Mielőtt elindulnál, tanulmányozd a turistajelzéseket, legyél tisztában a navigálási technikákkal és készülj fel megfelelően a túratippjeink segítségével!

  • Erdészeti magánút kereszteződéstől: Kövesd a P jelzést a tábla irányába (353 m, 22 m szint).
  • Bujáki Cserhátvölgye kisvendéglőtől: Kövesd a P jelzést egészen a kilátóig. Ezen az útvonalon kis kerülővel elérheted a Kálvária-hegyet és a Bujáki várat is (6.6 km, 300 m szint).
  • Bujáki Italbolt megállótól: Fordulj északi irányba a Mária-úton, majd a kereszteződésnél indulj el a P jelzésen balra (6.4 km, 299 m szint).
  • Bokor Szabadság utcától: Kövesd a Z jelzést az erdészeti magánúton a kilátó kereszteződéséig és ott furdulj balra a P jelzésre (5.3 km, 245 m szint).
  • Bokor Templom megállótól: Indulj el északi irányba az S jelzésen és fordulj balra a Szabadság utcára. Ezt az erdészeti magánutat kell követned a kilátó kereszteződéséig, ott pedig elfordulnod balra a P jelzésre (5.5 km, 248 m szint).
  • Szandai Szent Márton templomtól: Indulj el északra a Z jelzésen kifelé a faluból, majd a keresztnél fordulj jobbra, és kövesd az erdészeti magánutat a kilátó kereszteződéséig és ott fordulj jobbra a P jelzésre (6.5 km, 277 m szint).
  • Szanda Kiskérpuszta, bejárati út megállótól: Egyszerűen kövesd az innen induló Z jelzésen át az erdészeti magánutat a kilátó kereszteződéséig és ott fordulj jobbra a P jelzésre (5.5 km, 266 m szint).

Kirándulóhelyek a közelben

A Sasbérci kilátó önmagában is megér egy kirándulást, de a környék is bővelkedik izgalmas látnivalókban:

  • Bujáki vár: Romjai a középkori Magyarország egyik fontos erődjének maradványai. A vár a Sasbérci kilátótól nem messze található, és egy rövid túrával elérhető. A 16. században fontos végvárként funkcionált.
  • Hollókő: Hagyományos palóc falu, amely az UNESCO Világörökség része. A falu híres a hagyományos népviseletéről, a népi építészetéről és a húsvéti locsolkodási hagyományairól.
  • Kéz-kilátó (Isten tenyere kilátó): Újabb látványosság a Cserhát szívében. A kilátó különlegessége, hogy egy hatalmas kéz formájú építmény, ahonnan szintén pazar kilátás nyílik a környékre.
  • Béri andezitömlés: Geológiai különlegesség, amely a vulkáni tevékenység nyomait őrzi.
  • Zsunyi-szurdok: Vadregényes sziklaszoros, amely ideális helyszín a túrázásra és a természetjárásra. A szurdokban patak csörgedezik, és a sziklafalak között ritka növények és állatok élnek.