Ranzinger Vince-kilátó (Tatabánya)

hikeling.hu - Ranzinger Vince-kilátó

Emlékezés és panoráma a Gerecse szívében

Amennyiben Tatabánya környékén jársz, és szereted a szép kilátást és az izgalmas történeteket, akkor a Ranzinger Vince-kilátó meglátogatása kihagyhatatlan úti cél!

Ez a nem mindennapi építmény nem csupán egy magas pont, ahonnan remekül belátni a környéket, hanem egy igazi emlékmű is, amely a tatabányai bányászatnak állít emléket.

Képzeld el, ahogy fent állsz a tetején, és eléd tárul a Gerecse erdősége, a messziről is felismerhető Turul-szobor, a tatai Öreg-tó csillogó víztükre, és persze maga Tatabánya városa is a környező településekkel.

A kilátó a Csúcsos-hegyen magasodik, így már maga az odavezető út is egy kellemes kirándulásnak felel meg.

Tökéletes helyszín, ha szeretnél egy kicsit kiszakadni a hétköznapokból, gyönyörködni a tájban, és közben megismerni a vidék ipari múltjának egy fontos szeletét.

Ha szereted a természetet és a barlangokat, akkor a közelben található Szelim-barlangot se hagyd ki! Ez a különleges barlang izgalmas geológiai formációkkal és érdekes történetekkel várja a látogatókat.

Ráadásul a kilátó története is nagyon érdekes, hiszen eredetileg nem is kilátónak épült!

Gyere, fedezzük fel együtt ezt a különleges helyet!

Hol található a Ranzinger Vince-kilátó?

A Ranzinger Vince-kilátó Tatabánya felett a gerecsei Csúcsos-hegyen, 366 méteres tengerszint feletti magasságban épült.

GPS koordináták: 47.5968153, 18.4086519
what3words koordináták: ///labdázás.oszt.kismamák

Egész évben nyitva tart és ingyenesen látogatható.

A Ranzinger-kilátó története

Eredetileg egy bányászati felvonó volt, amit az egykori XII/A akna fölé építettek. Ez az akna a tatabányai szénbányászat fontos része volt.

A felvonó arra szolgált, hogy a bányászokat és a felszereléseket leengedjék a mélybe, illetve felhozzák onnan.

1978. február 16-án, délután 12 óra 40 perckor sújtólégrobbanás rázta meg a XII/A aknát, amit Vadorzónak is hívtak. A sújtólég a metán bányászati neve, ami egy robbanásveszélyes gáz. A robbanást valószínűleg egy szikra okozta, ami berobbantotta a levegővel keveredett metánt. A detonáció ereje hatalmas volt, és sajnos rengeteg emberéletet követelt.

A baleset után azonnal megkezdődtek a mentési munkálatok, és sok bányászt sikerült is kimenteni, de sajnos sokaknak már nem lehetett segíteni.

A szerencsétlenségben 26 élet veszett oda, többüket meg sem találták. Ez hatalmas veszteség volt a családoknak, a bányász közösségnek és az egész városnak.

Tatabányán minden év február 16-án megemlékeznek a bányaszerencsétlenség áldozatairól. A városban emléktáblák és emlékművek őrzik az elhunyt bányászok emlékét, és a visszaemlékezés fontos része a város történelmének.

1980-ban a szerkezetet kilátóvá alakították, de abban az időben még Bányász-kilátónak hívták, ezzel is emlékezve a bányászok nehéz munkájára.

Később, 2008-ban a kilátót felújították, és ekkor kapta a mai nevét.

Az építmény egy 30 méter magas fémszerkezet, a tetejére 156 lépcsőfok vezet fel. A tetején egy szűkebb, de biztonságos „ketrec” található, ahonnan körbe lehet nézni.

Ranzinger Vince (1856-1933) egy nagyon fontos bányamérnök volt a tatabányai szénbányászat történetében. Ő volt a Magyar Általános Kőszénbánya Részvénytársaság (MÁK Rt.) tatabányai bányaigazgatója, aki számtalan újítást vezetett be a bányászatban.

A kilátó tehát, ami korábban a XII/A akna felvonója volt, szorosan kapcsolódik a feljebb említett tragikus eseményhez. Nemcsak egy turisztikai látványosság, hanem egy emlékmű is, ami a bányászok nehéz munkájára és az áldozatokra emlékeztet.

Amikor ott állsz a tetején, érdemes elgondolkodni azon, hogy milyen körülmények között dolgoztak a bányászok, és milyen veszélyekkel néztek szembe nap mint nap.

Megközelítés autóval, tömegközlekedéssel

  • Ha autóval érkezel: Tatabányán a Panoráma u. végén található egy tágas, jól kiépített ingyenes parkoló. Ha betelik, akkor az utca szélén is meg lehet állni (GPS 47.5880061, 18.4092622).
  • Tömegközlekedéssel: A tatabányai vasútállomásról (GPS 47.5855561, 18.3930550) is megközelíthető, de a Komárom utcai Főtér buszmegálló (GPS 47.5849419, 18.3986453) is tökéletes kiindulópont, amennyiben busszal érkeznél.

Túraútvonalak a kilátóhoz

Ha autóval érkezel a Panoráma utcai parkolóba, akkor családdal és kisgyerekkel is bátran nekivághatsz, de tömegközlekedés esetén sem kell nagyobb túrától tartanod. Egyedül csak az Öreg-hegyre való feljutás meredekebb szakasz, nagyjából 280 méteren 74 méteres szintemelkedés. 

Mindig vedd figyelembe, hogy a megadott távolságok és szintek csak a kilátóig érvényesek!

Mielőtt elindulnál, tanulmányozd a turistajelzéseket, legyél tisztában a navigálási technikákkal és készülj fel megfelelően a túratippjeink segítségével!

  • Panoráma u. parkoló:  Indulj el a PH jelzésen északi irányba a Bányászati Emlékek útján, ezt követve juthatsz el a célig (1.3 km, 71 m szint).
  • Komárom u. Főtér buszmegálló: Észak felé tarts a PO jelzésen, majd az Álmos Vezér utcát elérve fordulj a P jelzésre. Ezen az úton egészen fel tudsz menni az Öreg-hegyen lévő Panoráma utcai parkolóhoz, itt balra fordulj el a PH jelzésre (2.7 km, 231 m szint).
  • Vasútállomás: A Mozdony útról kövesd a P jelzést az Öreg-hegyen lévő Panoráma utcai parkolóig, majd térj rá a PH jelzésre (2.7 km, 238 m szint).

Kirándulóhelyek és nevezetességek a közelben

A környék bővelkedik természeti szépségekben és érdekes látnivalókban. Íme néhány kiemelkedő kirándulóhely és nevezetesség a közelben:

  • Turul-emlékmű: Ez Európa egyik legnagyobb madárszobra, egy hatalmas bronz Turulmadár, amely a honfoglalásnak állít emléket. A szobor impozáns látvány, és a kilátó felé egy rövid sétával elérhető. A Turul-emlékműről gyönyörű kilátás nyílik Tatabányára.
  • Szelim-barlang: A Csúcsos-hegy oldalában található barlang, melyet már az ősember is lakott. A barlangban érdekes geológiai formációk láthatók, és a hozzá kapcsolódó legendák is izgalmasak. A barlang könnyen megközelíthető a parkolóból és a Turul-emlékműtől is.
  • Ranzinger-tanösvény: A kilátó környékén húzódó tanösvény bemutatja a Gerecse növény- és állatvilágát, valamint a terület geológiai érdekességeit. A tanösvény információs táblái segítségével sokat megtudhatsz a környék természeti értékeiről.
  • Tata, Öreg-tó és Tatai vár: Tata egy gyönyörű barokk város, melynek központjában található az Öreg-tó és a Tatai vár. A tóparti sétány, a vár és a környező parkok ideálisak egy kellemes kiránduláshoz.
  • Tatabányai Múzeum: Ha érdekel a város és a bányászat története, érdemes ellátogatni a Tatabányai Múzeumba. Itt megismerheted a vidék múltját a régészeti leletektől a bányászat ipari örökségéig.
  • Bányászati és Ipari Skanzen: A skanzenben bemutatják a régi bányászati eszközöket és technológiákat, valamint a bányászok életkörülményeit. Ez egy interaktív és érdekes hely, ahol testközelből is megtapasztalhatod a bányászat világát.