A tihanyi Őrtorony-kilátó

hikeling.hu - Kilátás a Belső-tóra

A tihanyi Őrtorony-kilátó

hikeling.hu - Őrtorony-kilátó

A Tihanyi-félsziget gyöngyszeme

A Tihanyi-félsziget a Balaton egyik legkedveltebb üdülőhelye, számos természeti és kulturális kincset rejt. Az egyik legimpozánsabb látványosság, amelyet mindenképpen érdemes felkeresned, az Őrtorony-kilátó.

Ez a különleges építmény nemcsak páratlan, 360-fokos körpanorámát kínál a Balatonra és környékére, hanem egyben történelmi utazásra is hív.

A kilátóból olyan látvány tárul eléd, amit nem lesz könnyű elfelejtened. A Balaton kék vizétől kezdve a Tihanyi-félsziget zöld dombjain át a távoli hegyekig, minden irányban lenyűgöző tájkép fogad.

Az épület formája és elhelyezkedése az egykori római őrtornyokat idézi, amelyek fontos szerepet játszottak a térség védelmében.

A kilátó környéke számos túraútvonalat kínál, így a természetkedvelők számára is izgalmas élmény lehet a látogatás. A közeli őslevendulás, a Belső-tó és a Külső-tó, a balatoni panoráma még vonzóbbá teszik a környéket.

Nemcsak felnőtteknek, hanem gyerekeknek is élményekkel teli programot kínál. A kilátás, a változatos természet és a túrázási lehetőségek garantáltan szórakoztatóak lesznek az egész család számára.

Fedezd fel Te is az Őrtorony-kilátó varázsát és élvezd minden évszakban azt a felejthetetlen élményt, amit a Tihanyi-félsziget kínál!

Hol található az Őrtorony-kilátó?

A Tihanyi-félsziget közepén, a 216 méter magas Apáti-hegyen található. A területet a Bakonyerdő Zrt. kezeli. Bár nem tartozik kifejezetten nemzeti parkhoz, a Balaton-felvidék Nemzeti Park közelsége miatt számos védett növény- és állatfaj élőhelye.

GPS koordináták: 46.9121372, 17.8559322
what3words koordináták: ///óvoda.irattár.ánizs

Egész évben nyitva tart és ingyenesen látogatható.

A Tihanyi-félsziget és a kilátó környéke

Az Őrtorony-kilátó a környék egyik legjellegzetesebb pontja, amely nemcsak a páratlan panorámájával, hanem történelmi és geológiai jelentőségével is vonzza a látogatókat.

A félsziget vulkanikus eredetű, mintegy 4 millió évvel ezelőtt keletkezett az itt zajló vulkáni tevékenységek során. A kilátóból kiválóan látható a jellegzetes kúp alak, amely ennek a geológiai múltnak köszönhető. A közepén található Belső-tó és Külső-tó eredetileg olyan kitörési pontok voltak a Csúcs-hegy melletti résszel együtt, ahol a hatalmas robbanások után a későbbiek során összegyűlt az esővíz.

Az egykori krátergyűrűket az idők során az erózió ersősen lepusztította, így manapság már nem igazán láthatók, habár a kilátó az egyik ilyen kráterperemre épült.

A vulkanikus tevékenységek után hévforrások szabdalták a tájat, melyek nagyjából 20-25 ezer éve lecsendesültek.

Az ember megjelenésével a félsziget kinézete gyökeresen átalakult. Lecsapolták a mocsarakat, hogy termőföldnek hasznosítsák őket, és a fákat is nagy részben kiírtották. Összefüggőbb erdőket csak a félsziget peremein és a magasabb csúcsok környékén találhatsz.

A természetvédelem jegyében a Tihanyi-félsziget megkapta az Európa Diplomát, amellyel Európa kiemelten védett természeti örökségei közé került.

A  vulkáni eredet egyedülálló geológiai formációkat hozott létre, mint például a gejzírkúpok, amelyeket a túrázás során több helyen is megcsodálhatsz. A változatos kőzetek és talajtípusok pedig különleges növény- és állatvilágot eredményeztek.

A kilátó 16,5 méter magas, fából és helyi terméskőből épült három szintes építmény, melyet 2016 őszén adtak át a nagyközönség számára. Formája az egykori római őrtornyokhoz hasonlít, nevét is ennek a történelmi utalásnak köszönheti.

Az építtető Bakonyerdő Zrt. célja az volt, hogy egy olyan kilátót hozzon létre, amely illeszkedik a természeti környezetbe, és ugyanakkor lehetőséget ad a látogatóknak, hogy megcsodálják a terület szépségét.

2023-ban kis ideig lezárásra került festési és karbantartási munkálatok miatt.

Az Őrtorony-kilátóból lenyűgöző, 360 fokos panoráma tárul eléd. A Balaton kék vizétől kezdve a máshonnan nem látható rejtett vidékéig, a Belső- és Külső-tóig, valamint a környező hegyekig minden irányban csodálatos látványban lesz részed. Tiszta időben akár a távolabbi hegyvonulatokat, például a Bakonyt is megpillanthatod, de felsejlik a Kőröshegyi völgyhíd is.

Megközelítés autóval, tömegközlekedéssel

  • A 71-es főút mellett két helyen is tudsz parkolni autóval. Egyrészt az Apáti templom közelében (GPS 46.9205056, 17.8537844), másrészt pedig egy viszonylag újonnan kialakított parkolóban (GPS 46.9213714, 17.8565517).
  • Sajkodon az Apáti Étterem és Kávézó mellett (GPS 46.9150669, 17.8486022) lehet parkolni.
  • Tihanyban a Levendula Ház Látogatóközpontnál (GPS 46.9085161, 17.8879792) van megfelelő parkolóhely, de meg tudsz állni közvetlen a tó partján is az út mellett.
  • Ha a tömegközlekedést választod, akkor Tihanyban a Kossuth Lajos utca mentén több buszmegállót is találhatsz, ezután célszerű követni a kék jelzésű Szent Jakab-utat.

Tihanyi-félsziget túra, túraútvonalak

Az Őrtorony-kilátó több túraútvonal kiindulópontja vagy állomása is lehet. A környéken számos jelzett turista- és jelzetlen mezőgazdasági út vezet, amelyek mentén a Balaton partjára, a Belső- és Külső-tóhoz vagy más látnivalókhoz juthatsz el. Amennyiben hosszabb túrát tervezel, Tihany lesz a megfelelő választás, mert innen megannyi látványos és különleges helyet fedezhetsz fel.

Vedd figyelembe, hogy a megadott távolságok és szintek csak a kilátóig érvényesek!

Mielőtt elindulnál, tanulmányozd a turistajelzéseket, legyél tisztában a navigálási technikákkal és készülj fel megfelelően a túratippjeink segítségével!

  • Apáti templomtól: A Szent Jakab-út vagy az S jelzést követve indulj fel a hegyre és a tetőn fordulj balra a SH útvonalra (1.2 km, 93 m szint).
  • 71-es főút menti parkolóból: A főúttal párhuzamosan nyugat felé sétálj el a jelzetlen földúton az Apáti templomig, innen pedig kövesd a Szent-Jakab-utat vagy S jelzést, végül a hegytetőn kövesd a SH jelzést (1.4 km, 102 m szint).
  • Sajkodról: Az Apáti Étterem és Kávézótól indulj el a Szent Jakab-utat követve a falu utcáin át a hegy felé, majd az elágazásnál fordulj jobbra a S jelzésre, a hegytetőn pedig indulj a SH irányába (1.3 km, 106 m szint).
  • Tihanyból: A Levendula Ház Látogatóközponttól indulj el a S+ jelzésen. Amennyiben az Aranyház-gejzírkúpot nem szeretnéd útba ejteni, akkor ne fordulj be balra az erdőbe, hanem maradj a Tihanyi kerékpáros úton, amíg el nem éred a ZT jelzést. Haladj ezen, amíg el nem érsz a Belső-tó észak-nyugati pontjáig és ott a kereszteződésben fordulj balra a Szent Jakab-útra, amely egyben a ZH jelzés is. A szőlőültetvényeket elhagyva fordulj jobbra a SH útvonalra (4.4 km, 144 m szint).

Látnivalók és nevezetességek a környéken

Ha már úgyis itt jársz, érdemes néhány extra kilométert tenni és felfedezni a környék egyéb szépségeit is.

  • Belső-tó: A félsziget szívében található, csendes tó, amely lényegében egy elmocsarasodott mélyedés. Szigorúan védett és nem látogatható terület, de a kilátóból nagyszerűen megfigyelhető és szemügyre vehető.
  • Külső-tó: A Balatonhoz legközelebb eső horgásztó, számos vízi sportra nyújt lehetőséget. A partján található nádasok otthont adnak számos madárfajnak, de körbe is sétálhatod vagy megnézheted az itt legelésző szürke szarvasmarhákat.
  • Őslevendulás: A kilátó közelében található őslevendulás nyáron gyönyörű lila színben pompázik. A levendulaolaj illata és a táj szépsége felejthetetlen élményt nyújt.
  • Aranyház-gejzírkúp: Ez a különleges geológiai formáció a vulkáni tevékenység emléke. A kúp tetejéről gyönyörű kilátás nyílik a környékre.
  • Tihanyi-félsziget tanösvényei: A félszigeten több tanösvény is található, amelyek a természet és a kultúra bemutatására szolgálnak. Ezen túrák alkalmával megismerheted a félsziget geológiáját, növény- és állatvilágát, valamint a történelmét.
  • Tihanyi Bencés Apátság: A félsziget legfontosabb történelmi és kulturális emléke. Az apátságban található múzeum és a templom is érdekes látnivaló.
  • Tihanyi barátlakások: A Tihanyi-félsziget északi oldalában, az Orosz-kőben találhatóak ezek a mesterségesen kialakított üregek, amelyek egykor szerzeteseknek adtak otthont.
  • Tihanyi Tájházak: Megismerheted a tihanyi emberek hagyományos életmódját, viseletét és kézművességét.
  • Magyar Királyok Panoptikuma: Ebben a különleges múzeumban a magyar királyok életnagyságú viaszfiguráival találkozhatsz.
  • Kalózmúzeum: A kalózmúzeumban a híres kalózok életéről és kalandjairól tudhatsz meg többet.