Isten tenyere-kilátó (Kéz-kilátó)

hikeling.hu - Isten tenyere-kilátó

A Cserhát tenyeréből a végtelenbe

Képzeld el, ahogy egy hatalmasra nőtt kéz nyúlik az ég felé, mintha maga a természet kínálná a tenyerét. Ez az Isten tenyere-kilátó, vagy ahogy sokan ismerik, a Kéz-kilátó, egy igazán különleges építmény, amely messziről felhívja magára a figyelmet.

Ha a természet csendjére, a Cserhát lankáinak szépségére és egy igazán egyedi látványra vágysz, akkor jó helyen jársz!

Ez a vidék, Észak-Magyarországon, a Dunakanyar és a Mátra között terül el, és egy igazi gyöngyszem a túrázók számára. A Cserhát nem a magas csúcsairól híres, hanem lágyan hullámzó dombjairól, sűrű erdeiről, csendes völgyeiről és a vidéki élet békés hangulatáról. Itt igazán elszakadhatsz a város zajától és feltöltődhetsz a természet energiájával.

Hol található az Isten tenyere-kilátó?

A kilátó Észak-Magyarországon, Nógrád megyében található, Felsőtold község külterületén a Szár-hegy 375 méteres pontján . Pontosabban a Felsőtold és a híres Hollókő falu közötti dombos vidéken, a Kéktúra útvonalának 19. szakaszán fekszik.

GPS koordináták: 47.9822578, 19.6027636
what3words koordináták: ///poggyász.sötét.átsüt

Nyitva tart egész évben és ingyenesen látogatható.

A Kéz-kilátóról és környékéről bővebben

Formájának megválasztása nem véletlen. Olyan jelképet szerettek volna létrehozni, amely egyedi, emlékezetes és valamilyen módon kötődik a helyhez. A kéz formája egyszerre szimbolizálhatja az ember és a természet kapcsolatát, a védelmet és a nyitottságot. A „Isten tenyere” elnevezés pedig egyfajta áldást, a táj iránti tiszteletet fejezi ki.

Ebben az esetben talán mindhárom igaz: a kilátó befogadja a látogatókat, eléjük tárja a Cserhát szépségét, mintha ajándékozná nekik a panorámát, és a különleges formájával pedig egyfajta védjegye is a tájnak.

A „kéz-kilátó” koncepciója önmagában is figyelemre méltó. A megszokott toronyformától eltérve egy organikus, a természettel mégis harmonizáló formát képvisel. Ez az egyedi design nem csupán a látványt teszi különlegessé, hanem a kilátó élményét is emlékezetessé varázsolja. Amikor felérsz a „tenyérbe”, olyan érzésed lehet, mintha a Cserhát valóban a kezedben nyugodna.

A szerkezetet Csíkszentmihályi Benjámin, egy fanyűvő művész tervezte és készítette el a Farkaskútvölgy Hagyományőrző és Lótenyésztő SE felkérésére, amit 2020-ban adtak át.

Az építési munkálatokban helyi vállalkozók és önkéntesek is részt vettek, ami jól mutatja a projekt iránti lelkesedést. Főként természetes fából készült, ami harmonikusan illeszkedik a környező erdőbe. A faanyag idővel szürkés árnyalatot kapott, ami tovább fokozza a természetes hatást.

A méretei impozánsak: a „tenyér” rész elég nagy ahhoz, hogy egyszerre több ember is kényelmesen elférjen rajta. A „kar” rész szolgál a feljutásra, amely lépcsőzetesen vezet a kilátószintre. Különleges látványt nyújt a kézfej, amely a táj felé nyúlik, mintegy keretezve a panorámát.

A kilátóba egy fa lépcsősoron tudsz feljutni, amely a „kar” részben lett kialakítva. A lépcsők biztonságosak, bár érdemes figyelned a járófelületre. A lépcsősor a „tenyér” részhez vezet, ami a kilátó fő kilátószintje. Ez egy széles, nyitott platform, ahol kényelmesen körbejárhatsz és élvezheted a kilátást. Ha kisgyermekkel érkezel, akkor sem kell aggódnod. A kilátónak nincs fedett része, ezért az időjárásnak megfelelő öltözéket válassz.

Az Isten tenyere-kilátóból csodálatos panoráma nyílik a Cserhát lankáira. Láthatók a környező dombok, erdők, mezők, és tiszta időben a távolban a Mátra vonulatai is felsejlenek.

A kilátás évszakonként más és más arcát mutatja: tavasszal a zöldellő táj, nyáron a buja erdők, ősszel a színpompás lombhullás, télen pedig a hóval borított vidék nyújt felejthetetlen látványt. Napfelkeltekor és napnyugtakor a fények különösen varázslatosak, érdemes lehet ezekben az időpontokban is felkeresned, ha a túrád időbeosztása engedi.

Megközelítés autóval, tömegközlekedéssel

  • Ha autóval érkezel: Felsőtoldon a falu központjában a Széchenyi utcában ingyenesen tudsz parkolni (GPS 47.9689486, 19.6088806), Hollókőn pedig használhatod a vár parkolóját, de ez fizetős (GPS 47.9963117, 19.5902125).
  • Tömegközlekedéssel: Felsőtoldon a Faluház megálló (GPS 47.9676553, 19.6087264), Hollőkőn az Autóbusz-váróterem buszmegálló (GPS 47.9972992, 19.5917167) ideális helyek az indulásra.

Isten tenyere-kilátó túra, túraútvonalak

Több jelzett turistaút is vezet hozzá, ezért különböző irányokból is megközelíthető. Kezdő túrázóként, akár családdal is nekivághatsz.

Vedd figyelembe, hogy a megadott távolságok és szintek csak a kilátóig érvényesek!

Mielőtt elindulnál, tanulmányozd a turistajelzéseket, legyél tisztában a navigálási technikákkal és készülj fel megfelelően a túratippjeink segítségével!

  • Felsőtold parkoló: Közvetlenül innen indul a KN jelzés, ezen haladj, majd a Zsunyi-patakon átkelve folytasd az utadat egyenesen a Kéktúra jelzésen (1.8 km, 142 m szint).
  • Felsőtold Faluház megálló: Indulj el a Szent Imre-kápolna felé, majd a parkolónál fordulj balra a KN jelzésre. Miután elhegytad a patakot, folytasd az utadat a Kéktúra jelzésen (1.9 km, 142 m szint).
  • Hollókő parkoló: Egyszerűen csak kövesd a Kéktúra jelzést a hegy felé (2.6 km, 105 m szint).
  • Hollókő Autóbusz-váróterem megálló: Indulj el nyugati irányba a hegy felé, és haladj végig a Kéktúra jelzésen (2.8 km, 123 m szint).

Kirándulóhelyek a közelben

A Cserhát és környéke bővelkedik látnivalókban. Íme néhány kirándulóhely és nevezetesség a közelben, amit még érdemes felkeresned:

  • Hollókő ófalu: Az UNESCO Világörökség része, egyedülállóan megőrzött palóc falu. Sétálj a macskaköves utcákon, csodáld meg a hagyományos parasztházakat, látogass el a várba és kóstold meg a helyi specialitásokat.
  • Hollókői vár: A falu fölé magasodó középkori vár, ahonnan gyönyörű kilátás nyílik a környékre. Fedezd fel a vár falait, tornyait és a vár történetét bemutató kiállításokat.
  • Farkaskútvölgyi lovaspark: A kilátó közvetlen közelében található lovaspark, ahol lovaglási lehetőség, bemutatók és más programok várják a látogatókat. Ideális hely a lovak szerelmeseinek és a családoknak.
  • Zsunyi-patak szurdokvölgye: A Cserhát egyik rejtett gyöngyszeme, egy vadregényes, sziklás völgy, melyet a Zsunyi-patak vájt a hegyoldalba. A patak mentén haladva hol szűk sziklafalak között, hol pedig buja növényzetben kanyarog az ösvény, kisebb vízesésekkel és érdekes geológiai formációkkal találkozhatsz.
  • Sasbérci kilátó: Nem egy hagyományos, szögletes torony, hanem ívelt vonalaival és természetes anyagaival egyedi látványt nyújt. A fa és a kő felhasználásával megalkotott építmény harmonikusan illeszkedik a természeti környezetbe.