A Mátra szívében, Galyatetőn, közel 1000 méteres tengerszint feletti magasságban emelkedik az ikonikus Galya-kilátó, amely Magyarország legmagasabban fekvő kilátója, a magyar turizmus és természetjárás egyik kiemelkedő jelképe.
Egyedi építészeti megoldásokkal rendelkezik: a belső mag köré két, egymással párhuzamosan haladó lépcső vezet fel, elkülönítve a fel- és lejutást.
A Péter hegyese tetején álló torony nem csupán lenyűgöző, 360 fokos körpanorámát nyújt a környező tájra – a Bükktől a Börzsönyig, tiszta időben akár a Magas-Tátráig is elláthatsz innen –, hanem fontos szerepet tölt be a hazai túrázásban is.
Az Országos Kéktúra útvonalának egyik meghatározó pontja, sőt, bivak szállás is található benne, így a hosszabb túrák ideális pihenőhelye.
A kilátó környéke gazdag természeti adottságokkal büszkélkedhet: sűrű erdők, változatos növény- és állatvilág, valamint kristálytiszta levegő várja az ide látogatókat.
Meglátogatnod nemcsak a lélegzetelállító kilátásért és a történelmi jelentőségéért érdemes, hanem azért is, hogy elmerülhess a Mátra csendes szépségében, és részese lehess a természet közelségének.
A kilátó egyedülálló élményt nyújt mind a természetjárók, mind a panorámák szerelmesei számára.
A Galya-kilátó a Mátra hegységben, Mátraszentimre közigazgatási területén, Galyatetőn található a Péter hegyese nevű csúcs 960 méter tengerszint feletti magasságában. Ez a Mátra egyik legmagasabb pontja.
GPS koordináták: 47.9180981, 19.9221061
what3words koordináták: ///kőtömb.csipkés.mentesít
A belépés 200 Ft-os érme bedobásával lehetséges a biztonsági beléptető kapun keresztül, egész évben, nyitvatartási időben, kizárólag napközben. Fontos tudni, hogy a bivakban tartózkodó túrázók nyugalma érdekében a kilátó éjszaka nem látogatható.
Az adatok a 2024. decemberi állapotra vonatkoznak, ezért mindig tájékozódj, ha ide érkezel és vedd azt is figyelembe, hogy a közelben nincsen pénzváltási lehetőség.
Története a 20. század elejéig, pontosabban az 1930-as évekig nyúlik vissza. Ebben az időszakban a Mátrában, különösen Galyatetőn, egyre népszerűbbé vált a turizmus, ami szükségessé tette egy kilátó építését, hogy a látogatók gyönyörködhessenek a tájban.
Az első szerkezet 1934-ben épült a Nagy-Galya asztalszerű csúcsának keleti kiemelkedésén, a Péter hegyese nevű 960 méter magas hegytetőn. Ez egy 17 méter magas, andezitkőből épült, zömök, négyzet alaprajzú torony volt. Az andezit a Mátrában gyakori vulkanikus kőzet, ami tartós és jól ellenáll az időjárás viszontagságainak.
A korabeli dokumentumok nem nevesítik az alkotót. Valószínűsíthető, hogy helyi építőmesterek vagy a korabeli turisztikai szervezetek megbízásából dolgozó tervezők készítették a terveket.
Belső csigalépcsőn keresztül lehetett feljutni a tetejére és vasháló óvta meg a turistákat, hogy a mélybe zuhanjanak. Ez a kezdeti kilátó hamar népszerűvé vált. Érdekesség, hogy Kodály Zoltán zeneszerző is gyakran kereste fel.
2015-ben a Magyar Természetjáró Szövetség és az Egererdő Zrt. közös projektjében, európai uniós források felhasználásával teljes körűen felújították a kilátót és a környező turistacentrumot, amit Kovács Csaba vezető építész és Vass-Eysen Áron építész terveztek meg.
Fontos kiemelni, hogy a munka nem csupán egy egyszerű felújítás volt, hanem egy komplex átalakítás, amely tiszteletben tartotta az eredeti épület karakterét, de egyben modern és funkcionális megoldásokkal is gazdagította azt.
A munkálatok során modernizálták a belső teret, biztonságosabbá tették a lépcsőket, és a kilátó környezetét is rendezték. A felújítás során a kilátó új, kettős közlekedési rendszert kapott, elkülönítve a fel- és lemenő forgalmat. Ez a megoldás nem csak praktikus, hanem építészeti szempontból is izgalmas eleme a toronynak. A látogatók 162 lépcsőfokot kell, hogy megmásszanak a tetőterasz eléréséhez.
Az építészek munkáját a hazai díjak mellett (Média Építészeti Díj és közönségdíj épület kategóriában) nemzetközi szinten is elismerték, hiszen a Galya-kilátó elnyerte az Architizer közönségdíját, majd az American Architecture Prize arany fokozatát restaurálás és felújítás kategóriában.
A kilátó az Országos Kéktúra útvonalán fekszik, így népszerű pihenő- és állomáshely a túrázók számára.
A kilátóban három részes bivak szállás is található, ami lehetőséget biztosít a hosszabban túrázók számára az éjszakai pihenésre. Időpontot foglalni a Galyatető Turistacentrum weboldalán tudsz.
Kezdő túrázóként, akár családdal is bátran nekivághatsz, mert a kilátó tömegközlekedéssel és autóval is könnyen megközelíthető.
A megadott távolságok és szintek csak a kilátóig érvényesek! Az építményt elérheted jelzett turistaúton is, de a környéken számos kitaposott, nem jelölt út is található, amelyek ugyanúgy elvezetnek a célhoz.
Mielőtt elindulnál, tanulmányozd a turistajelzéseket, legyél tisztában a navigálási technikákkal és készülj fel megfelelően a túratippjeink segítségével!
Galya-tető és környéke még számos látnivalót tartogat. A kilátó környékén érdemes felkeresned a következő helyeket is: