A Börzsöny bemutatása, természeti értékek

hikeling.hu - Börzsöny - Régi kemencei vasútvonal

A Dunakanyar rejtett kincse

A Börzsöny-hegység Magyarország északi részén található Budapesttől nagyjából 50 kilométerre.

Az Északi-középhegység legnyugatibb tagjaként mintegy 600 km² területen őrzi egyedülálló természeti értékeit, vadregényes tájait és történelmi emlékeit, melyek megőrzése a Duna-Ipoly Nemzeti Park feladata.

Gyönyörű és változatos hegység, mely rengeteg látnivalót kínál a túrázók, a természet szerelmesei és a történelem iránt érdeklődők számára.

Ősidők óta lakott terület, a kőkorszakból és a bronzkorból is találtak már itt régészeti leleteket.

A római korban a hegység fontos katonai szerepet töltött be.

A középkorban a Börzsöny királyi vadászterület volt, és számos várat építettek a területén.

A török hódoltság idején elnéptelenedett, de a 18. században ismét benépesült.

Északról és nyugatról az Ipoly folyó, délről a Duna, keletről pedig a Nógrádi-medence és a Cserhát határolja.

A Börzsöny földrajza

Földrajzilag az Északi-középhegység legnyugatibb egysége, de geológiai szempontból a Visegrádi-hegység is ide sorolandó, így igazából csak a második legnyugatibb tag.

Szerkezetileg különböző kistájakra oszthatjuk fel:

  • Központi-Börzsöny: nagyjából 46 km2 területen terül el és a hegység központi területén található meg, lényegében az egykor itt működő rétegvulkán 5-6 km átmérőjű kalderájaként tekinthetünk rá. Tengerszint feletti magassága 325-938 méter között változik.
  • Magas-Börzsöny: ennek a területnek egy része a Központi-Börzsöny is. Itt találhatjuk meg a hegység legmagasabb csúcsait is, köztük a Csóványost, ami 938 méterrel magasodik a tengerszint fölé. Határait a Kemence-patak, az Ipoly-folyó, a Hosszú-völgy, illetve Kóspallag és Szokolya települések vonalai határozzák meg. A 12 kilométer hosszúságú főgerinc és a 8 kilométeres Nyugati-gerinc a legszembetűnőbb geológiai eleme. 
  • Észak-Börzsöny: a hegységtől a Kemence-patak határolja el. Keletkezése nem annyira egyértelmű, mert üledékes kőzeteket és lávakőzeteket is megtalálhatunk itt, melyek a legkevésbé látogatott helyek közé tartoznak.
  • Nyugat-Börzsöny: Nagybörzsöny és Márianosztra településektől nyugatra fekszik, melyet lepusztult réteg- és kürtővulkánok alkotnak.
  • Dél-Börzsöny: a Medres-patak, a kóspallagi és márianosztrai kismedencék, a Katalin-völgy, illetve a Duna határolja, üledékes kőzetek alkotják.

A hegység geológiája

Olyan ősi vulkáni hegység, melynek geológiai múltja rendkívül izgalmas és változatos. Aalapját kristályos pala és gránit alkotja, melyre a miocén korban, 17-19 millió évvel ezelőtt vulkáni tevékenység során különböző kőzetek rakódtak.

A vulkáni múlt lenyomatai:

  • Bazaltorgonák: A hegységben több helyen is találhatunk bazaltorgonákat, melyek a vulkáni láva megszilárdulásakor alakultak ki. Ilyen bazaltorgonák találhatók a Kis-Hideg-hegyen, a Nagy-Hideg-hegyen és a Holló-kőn is.
  • Krátermaradványok: Több kihunyt vulkán kráterének maradványait is megfigyelhetjük. A legismertebb ilyen a Pogány-hegy, de a Csóványos csúcsán is egy ősi vulkáni kráter található.
  • Ásványkincsek: A vulkáni tevékenységnek köszönhetően ásványkincsekben is gazdag. A hegységben található ásványok közül a leggyakoribbak a zeolitok, a kalcit, a kvarc és a limonit.

Földtani fejlődés:

  • Paleozoikum: A Börzsöny alapját alkotó kristályos pala és gránit a paleozoikumban, 500-300 millió évvel ezelőtt alakult ki.
  • Miocén: A miocén korban, 17-19 millió évvel ezelőtt a terület vulkáni aktivitást mutatott. Ennek során bazalt, andezit és riolit láva ömlött ki, melyekből a hegység mai felszíne kialakult.
  • Pliocén: A vulkáni tevékenység befejeződése után a pliocén korban, 5-2 millió évvel ezelőtt a hegységet érő erózió hatására a felszín lepusztult, és a mai domborzat kialakult.

Geológiai értékei:

A természeti értékei kiemelkedőek, és a hegységet a magyarországi geoturizmus egyik legfontosabb célpontjává teszik. Ezek megőrzése és bemutatása érdekében a Börzsönyben több tanösvény is létesült, melyek mentén a látogatók megismerkedhetnek a hegység lenyűgöző geológiai múltjával.

Ez nemcsak a hegység múltja megismerése miatt fontos, de a jelenkori táj és az élővilág megértése szempontjából is. A geológiai adottságok befolyásolják a talaj típusát, a vízhálózatot, a növényzetet és az állatvilágot is.

A tájegység geológiája még mindig sok rejtélyt tartogat. A kutatók folyamatosan vizsgálják a hegység múltját, és újabb és újabb felfedezéseket tesznek. A kutatások hozzájárulnak a jobb megismeréséhez és a geológiai értékek megőrzéséhez.

A változatos növényvilág

A növényvilága rendkívül változatos és gazdag. A hegység területén bükkösök, gyertyános-tölgyesek, ligetes erdők, sziklagyepek és havasi rétek mozaikja található, de ezt nagymértékben befolyásolja a domborzat, a kőzetminőség, a vízháztartás és az éghajlat.

A növényvilág főbb jellemzői:

  • Erdők: Területének 80%-át erdők borítják. A legelterjedtebb fafaj a tölgy és a bükk, amely a hegység északi és keleti lejtőin uralkodik. A déli és nyugati lejtőkön tölgyesek, gyertyános-tölgyesek és ligetes erdők találhatók.
  • Sziklagyepek: A hegység sziklás lejtőin sziklagyepek alakultak ki, ahol számos ritka és értékes növényfaj él. Ilyen növényfajok a kankalin, a holdviola, a farkasboroszlán és a legyezőfű.
  • Hegyi rétek: A legmagasabb csúcsain hegyi rétek találhatók, ahol a növényzetet a zord éghajlati körülményekhez alkalmazkodó fajok uralják. Ilyen növényfajok a veres csenkesz, a gyepes sédbúza és a havasi gyopár.

A növényvilág értékei:

A növényvilága számos értékes és védett növényfajnak ad otthont. A hegységben 1200-nál is több növényfaj él, ebből 50 faj védett. A legértékesebb növényfajok közé tartozik a havasi varázslófű, magyar kőhúr, pirosló hunyor, magyarföldi husáng, tőzeges árnika, a őszi kikerics, a bánáti bazsarózsa és a szirti rózsa.

A növényvilág megőrzése:

A növényvilág megőrzése mindannyiunk felelőssége. A hegységben több természetvédelmi terület is létesült a védelem érdekében. A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóságának munkatársai folyamatosan figyelik ezek állapotát és gondoskodnak a védett növényfajok megőrzéséről.

A növényvilág megismerése:

A növényvilága a túrázók számára is rengeteg felfedeznivalót tartogat. A hegységben több botanikai tanösvény is létesült, melyek mentén a látogatók megismerkedhetnek ezek értékeivel.

A Börzsöny növényvilága egy lenyűgöző és változatos témakör, amely a hegység természeti értékeinek egyik legfontosabb eleme, amelynek megismerése és megőrzése kiemelkedő fontosságú a jövő generációi számára.

A Börzsöny értékes állatvilága

A hegység területén őzek, szarvasok, vaddisznók, rókák és nyusztok élnek. A madárvilág is változatos, itt él a fekete gólya, a parlagi sas és a kerecsensólyom is.

Az állatvilág főbb jellemzői:

  • Emlősök: A területen nagyjából 50 emlősfaj él. A leggyakoribbak az őz, a szarvas, a vaddisznó, a róka, a nyuszt és a mókus. A hegységben ritkábban, de előfordul farkas, vadmacska és hiúz is.
  • Madarak: A Börzsönyben 200 madárfaj él. A leggyakoribbak a fácán, a fogoly, a rigó, a cinege és a harkály. A hegységben fészkel a fekete gólya, a parlagi sas, a kerecsensólyom, vándorsólyom és az egerészölyv is.
  • Kétéltűek és hüllők: 15 kétéltűnek és 10 hüllőfajnak ad otthont. A leggyakoribbak a barna béka, a zöld varangy és a foltos szalamandra, illetve a zöld gyík, a fürge gyík és a vízisikló.
  • Ízeltlábúak: Rengeteg ízeltlábú faj található meg. A leggyakoribbak a rovarok, a pókok és a százlábúak, de számos ritka és értékes rovarfaj is él errefelé, mint a nagy szarvasbogár, a kék színű kékfoltos boglárka, nagy pávaszem és a havasi cincér.

Az állatvilág értékei:

Számos értékes és védett állatfajnak nyújt védelmet. A hegységben 400-nál is több állatfaj él, ebből 50 faj védett. A legértékesebbek közé tartozik a farkas, a vadmacska, a hiúz, a fekete gólya, a parlagi sas és a kerecsensólyom.

Az állatvilág megőrzése:

Az állatvilágának megőrzése kiemelkedő fontosságú. A hegységben, akárcsak a növényvilág védelme érdekében, itt is több terület létesült, amelyek állapotát a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai folyamatosan figyelik és gondoskodnak a védett fajokról.

Az állatvilág megismerése:

A hegységben több tanösvényt is létrehoztak, melyek mentén a túrázók és látogatók megismerkedhetnek az állatvilág sokrétűségével.

Túrázási lehetőségek és látnivalók

A Börzsöny ideális hely a túrázás szerelmeseinek. A hegységben több mint 1000 km jelzett turistaút található, amelyek a könnyű sétáktól a kihívást jelentő hegyi túrákig minden nehézségi fokozatot kínálnak. A túrázók gyönyörködhetnek a hegyek lenyűgöző panorámájában, a vadregényes erdők csendjében és a patakok frissítő hangjában.

Néhány túratipp:

  • Csóványos (938 m): A tájegység legmagasabb csúcsa, ahonnan lélegzetelállító kilátás nyílik a Dunakanyarra és a Magas-Tátrára. A csúcsra több túraútvonal is vezet, a közepestől a nehézig.
  • Nagy-Hideg-hegy (864 m): A hegység második legmagasabb csúcsa, ahonnan gyönyörű panoráma tárul elénk a Börzsönyre és a Cserhátra. A csúcsra vezető túraútvonalak nehézsége közepes.
  • Királyrét: Az egyik legkedveltebb kirándulóhely, ahol erdei pihenőhelyek, túraútvonalak és a Királyréti Erdei Vasút várja a látogatókat. Királyrétről számos túraútvonal indul a Börzsöny csúcsai felé.
  • Kámor-hegy: Az egyik legszebb kilátópont, ahonnan gyönyörű panoráma nyílik a Dunakanyarra. A csúcsra vezető túraútvonal könnyű.
  • Csarna-völgy: Az egyik legszebb és legvadregényesebb völgy. A Fekete-völgyben fekvő völgyet a Csarna-patak szeli át. Ennek nevezetessége a Kemencei Erdei Múzeumvasút egykori vonala, melynek nyomai még ma is láthatóak. A vasutat 1969-ben szüntették meg, de a sínek egy részét a patak kimosta, így ma már csak gyalogosan lehet bejárni.
  • Kopasz-hegy: Kiemelkedő csúcs 559 méteres tengerszint feletti magassággal. Az ide felvezető túraútvonalak könnyen bejárhatóak, és a tetőről a hegységre, a Dunakanyarra és a Visegrádi-hegységre nyerhetünk bepillantást.
  • Történelmi emlékek: A legnevezetesebbek többek között Drégely vára, Hont vára, az Ipolydamásdi vár, a Nógrádi vár, a szobi Börzsöny múzeum és a nagybörzsönyi Szent István templom.

Fontos tanácsaink túrázóknak:

  • Mielőtt elindulsz, tájékozódj az időjárásról és a túraútvonalak aktuális állapotáról!
  • Vidd magaddal a szükséges túrafelszerelést, kényelmes cipőt, táskát és térképet vagy használj offline digitális térképet!
  • Öltözz rétegesen, hogy alkalmazkodni tudj a változó időjárási körülményekhez!
  • Figyelj a természeti értékekre, ne szemetelj, ne zavard meg és ne károsítsd az élővilágot!
  • A legmagasabb csúcsok meghódításakor tartsd észben, hogy a feljutás kihívásokat rejteget!

A Börzsönyben túrázni egyedülálló élmény. A hegység változatos tájai, a friss levegő és a lenyűgöző panoráma garantáltan felejthetetlen élményeket fog nyújtani.

Túrabeszámolók

Börzsönyi csúcstámadás

Börzsönyi csúcstámadás

Lujzi és Samu, a két kicsi kalandor, ezúttal a Börzsöny bércei felé vették az irányt. A lego fiú izgatottan tervezte meg a túraútvonalat, úgy határoztak, hogy egy kihívásokkal teli csúcstámadással teszik emlékezetessé a napot.