- Távolság: 17,6 km
- Időtartam: 05:22 óra
- Szintemelkedés: 411 m
- Szintcsökkenés: 411 m
- Legnagyobb magasság: 398 m tszf.
- Legkisebb magasság: 276 m tszf.
Lujzi és Samu még sosem jártak korábban az Őrség varázslatos vidékén, de most végre eljött az ideje, hogy felfedezzék ezt a mesés tájat is. A kanyargós ösvények, az őszi erdők és a csendes falvak minden bizonnyal lenyűgözik majd őket, mivel sok szépet és jót hallottak a térség természeti adottságairól.
Legyen hát, irány az Őrségi Nemzeti Park és azon belül is Magyarország legnyugatibb pontja, a Hármashatárkő!
NEVEZETESSÉGEK, LÁTNIVALÓK
- Felsőszölnök – Magyarország legnyugatibb települése.
- Vasfüggöny emlékhely, őrtorony – az egykori szögesdrótkerítés és őrtorony emlékül hagyott darabja.
- Hármashatár, Hármashatárkő, trianoni emlékmű – három ország találkozása egy pontban, Magyarország legnyugatibb pontja.
- A türkei idős tölgy – Trdkovában egy 22 méter magas és 493 cm törzsátmérőjű, több mint 400 éves tölgyfa.
ÖSSZEFOGLALÓ
Az izgalmas túraútvonal három országot érint (Magyarország, Ausztria, Szlovénia), amely gyakran a határon halad, ahol ezt a földbe ásott határkövek jelzik. Ezáltal a résztvevők nem csupán a táj szépségeiben gyönyörködhetnek, hanem egyúttal az országok közötti határ mentén is sétálhatnak, amelynek különleges atmoszférája és történelmi jelentősége egyedi élményt is nyújt egyben.
Az útvonal a Hármashatárkő érintése után dél felé veszi az irányt Szlovéniába, és a magyar határral párhuzamosan keleti irányban tér vissza hazánk területére. A túrázók rövid betekintést kaphatnak a szlovén kultúrába és gyönyörködhetnek a vidék szépségeiben is, miközben egy különleges élmény résztvevőivé válnak az országok közötti határsávban barangolva.
A két kis lego útja végül nagyon emlékezetes maradt, mert hárman tértek vissza oda, ahonnan elindultak…
AZ INDULÁS – FELSŐSZÖLNÖK
A kis kalandorok egy csodálatos januári hétvégét jelöltek ki a nagy napnak, ahol a természet végül kegyes volt hozzájuk. Egy napsütéses, eleinte ugyan fagyos, de kellemesen enyhe és csapadékmentes időjárás fogadta őket. Lujzi és Samu a felsőszölnöki kultúrház parkolójában álltak meg, mert ez ideális helyszínnek bizonyult a térkép alapján. A kis figurák számára ez a kalandok és élmények kapuját jelentették, amelyeket mindketten izgatottan vártak.
Az ideérkezés pillanata is tartogatott meglepetéseket, ahogy átlépték az Őrség küszöbét. A vidék lankái, mezői és erdei ösvényei fenyőfákkal voltak szegélyezve, melyek egészen különleges látványt nyújtottak, eltérően az ország más tájaitól. A sűrű fenyőerdők olyan hangulatot teremtettek, mintha egy másik világba léptek volna, és néhol elrévedtek a gondolataikban: nem is Magyarországon járnak.
Lujzi kedvenc fája éppen a fenyő volt, így a táj hangulata már az elejétől kezdve elvarázsolta őt.
Felsőszölnök egy kis falu, amely a Őrség régióban található, Ausztria és Szlovénia határán, Magyarország északnyugati részén.
A település jellegzetes őrségi stílusban épült házaival és karakteres vidéki hangulatával vonzza a látogatókat. A hagyományainak és természeti szépségeinek megőrzése érdekében Felsőszölnök környéke része az Őrségi Nemzeti Parknak.
A falu környékén kiváló lehetőségek kínálkoznak túrázásra és természetjárásra az őrségi erdőkben és dombokon. Felsőszölnök egy olyan hely, ahol a nyugodt környezet és a tradicionális vidéki életmód összetalálkozik a természeti szépségekkel, és így vonzó úti cél lehet azoknak, akik szeretnék felfedezni a Őrség varázslatos világát.
1922-ben a faluközponttól 4 kilométerre, Magyarország, Ausztria és a Szerb–Horvát–Szlovén Királyság határainak találkozási pontján obeliszket emeltek (Hármashatárkő).
forrás: Wikipédia – Felsőszölnök
Miután megérkeztek, izgatottan áthúzták a túra cipőiket, melyek elegánsan kattantak a helyükre, megteremtve a biztos alapot egy hosszú és kimerítő gyalogláshoz.
A téli hideg mint megannyi tüske, csípte az arcukat, a reggeli hajnalban a fűszálakon fehéren szikrázva fagyott meg a harmat. Ahogy megigazították téli ruházatukat és felvették a hátitáskájukat, készen is álltak az előttük álló kihívásokra. A parkoló apró kavicsai fehéren csillogtak, mintha a hideg varázsa mindent betakart volna egy édes, hófehér takaróval. A kis társaság útnak indult, készen a hideg reggeli kalandokra.
Samu gondosan ellenőrizte a GPS-t. Miután minden részletet megvizsgált, egy magabiztos mozdulattal kijelölte az irányt, mint egy tapasztalt hajóskapitány:
Arra kell mennünk – mutatott a végtelen táj felé.
Sietve, nagy léptekkel haladtak előre a Hármashatár úton, ahol a murvás, fagyott talaj alatt a cipőik nyomán csikorogva hallatszott a zúzmarás aprókavicsok ritmikus ropogása. Az őrvidéki piros sávos (P) túraút irányába vették az irányt, mintha egy varázslatos ösvény vezette volna őket a kaland felé. A falut szegélyező hangulatos házak között haladtak el, ahol a füstölgő kémények és a fagyott ablakok mesés látványt teremtettek.
Ahogy a hideg szél finoman susogott a házak között, a gondolataik szabadon szárnyaltak és ilyenkor mindig előtört a kérdés: vajon mennyi kaland és élmény fog velük történni az útjuk során?
- Nagyon örülök, hogy végre itt lehetünk – fogalmazta meg végül Lujzi. Ez a hely tényleg nagyon szép és ebben a kissé ködös időben meseszépek a fenyőfák is.
- Igen, valóban nagyon szép minden – válaszolta Samu, majd balra mutatott az egyik kis ház mellé, ahol egy különleges pillanatban a természet és a fény összhangja olyan szépséget teremtett, amely elvarázsolta a szívüket.
Nem sokkal később jobbra kanyarodtak a piros sáv (P) jelzésen, amely mint egy láthatatlan vezérfonal, lassan kifelé vezette őket a falucskából, majd rövidesen kezdetét vette az első kisebb emelkedő a Jánoshegy felé.
A levelekkel borított, magas partoldalú ösvény, mely eléjük tárult, viszonylag széles volt. Valószínűleg erdészeti célokra is használták, mert mélyre süllyedő traktor és teherautó keréknyomok barázdálták a fagyott talajt. Az út kanyarogva vezette őket felfelé, a fák között egyre magasabbra emelkedtek.
A túra egyre intenzívebbé vált, és a meleg fojtogatása alatt mindketten kezdtek kicsit megizzadni. Először levették a sapkájukat, hagyva, hogy a friss levegő megsimogassa a fejüket, majd ezt követően enyhítettek a kabátjaik szorításán is.
A kis szakasz eseménytelenül telt, ahogy mélyebbre és mélyebbre hatoltak az erdő sűrűjébe. Elmerültek a természet misztikus atmoszférájában, ahol csak egy-egy madár ritka csiripelése szakította meg a csöndet a lépteik nyomán susogó falevelek kíséretében. A város zajait teljesen elfeledve belemerültek a környezet szépségébe.
Végül elfogyott az emelkedő és az elágazásnál balra fordultak, követve a zöld sáv (Z) jelzését. A távolban, a fák között, rejtélyes építmény kontúrja emelkedett ki, ahova néhány percnyi gyaloglás után eljutottak.
VASFÜGGÖNY EMLÉKHELY
A fákon észrevették, hogy innentől újra a piros sáv (P) jelzés volt érvényben és azt is megállapították, hogy éppen a magyar-osztrák határon álltak.
- Nézd csak – mondta Samu -, ez itt a volt vasfüggöny egy darabja és meghagyták a hozzá tartozó őrtornyot is.
Az egykori szöges kerítés jókora darabja húzódott előttük és a mögötte álló zöld, ütött-kopott és rozsdásodó őrtoronnyal együttesen szomorú emléket állítottak a múltbéli eseményeknek.
A vasfüggöny Európa hidegháborús kettéosztottságának politikai metaforája, egyben azoknak a politikai döntéseknek, rendelkezéseknek, valamint az ezeket megvalósító műszaki megoldásoknak a gyűjtőfogalma, amelyek a második világháború során kiterjesztett szovjet érdekszférába került közép- és kelet-európai országokban, azok népességének nyugatra irányuló szabad mozgását ellenőrző, korlátozó és később megakadályozó, a népességet Nyugattól elszigetelő céllal jöttek létre, illetve fizikailag az adott országok nyugati határai mentén, az 1940-es évek második felétől fokozatosan kiépítve jelentek meg.
A hidegháború végével, 1990 után a fizikai vasfüggöny is elbontásra került, de szellemileg sok tekintetben ezután is éreztette hatását.
Forrás: Wikipédia – Vasfüggöny
- Szerinted fel lehet menni? – kérdezte Samu, majd megindult a torony felé.
- Nem tudom – válaszolta Lujzi, de elég magas, én biztos nem megyek fel.
Samu észrevette a létrát, de ahogy a vaskorlátba kapaszkodva elgondolkozva nézett fölfelé, egyfajta belső érzés arra késztette, hogy óvatosan közelítse meg a lehetőséget. Bár semmi sem tiltotta vagy akadályozta meg a létra használatát, mégis úgy döntött, hogy kihagyja a magasba vezető utat.
- Elég magas és félelmetes ez a szerkezet – mondta felfele tekintgetve, aztán ott hagyva az építményt visszafordult a kerítés felé.
Elolvasták a kihelyezett tájékoztató táblát, mely a hely történetét és természeti kincseit mesélte el, majd még egy utolsó pillantást vetettek a kerítésre és a toronyra.
Izgatottan balra fordultak a piros sáv (P) jelzésű ösvényre, ami egyben az osztrák zöld útvonalon való haladást is jelentette. Ez nem csupán egy egyszerű út volt, hanem egyfajta határvonal is, ahol a piros és a zöld nyomvonal egyesült, éppen a két ország határán húzódva.
A múlt században, hosszú évtizedeken keresztül a vasfüggöny futott végig ezen a vonalon, és a szabadság korlátaira emlékeztette őket. Azonban most, ahol régen az elzártság és a szétválasztás súlya nyomott hagyott, csak a húsz-harminc méterenként leásott beton határkövek emlékeztettek a múltra. A kopott, de büszkén álló oszlopokra az 1922-es évszámot festették és mint egy időkapszula, a szavak nélküli történelemről tanúskodtak.
Samu egyszercsak felállt az egyik ilyen kis oszlop tetejére, majd széttárta a karjait:
- Lujzi, találd ki, hogy melyik országban vagyok?
Ezen mind a ketten jót derültek, habár tisztában voltak vele, hogy régen ezen a helyen korántsem számított semmit egy emberélet.
A talaj egyre inkább sárossá változott, ezért óvatosan haladtak tovább az egyre szűkülő ösvényen.
Hirtelen, mint egy váratlan fordulat a természet színpadán, jobbról egy kis tisztás tűnt fel a bokrok sűrűjéből. Kíváncsian letértek az ösvényről, és ahogy kiléptek a tisztásra, egy furcsa látvány fogadta őket. Középen egy egyszerű, de határozottan odaszegezett karó meredt ki a talajból, mintha valaki szándékosan erősítette volna a földbe.
A környezetében a fű ki volt taposva, látszódott, hogy valamilyen állat rendszeresen ide járt. A csend szinte tapinthatóvá vált, rejtély lebegett a levegőben, ahogy a két kicsi vándor elmerült a látványban. Egyesített erővel próbálták kibogozni a tisztás misztikus üzenetét.
- Ez meg mi lehet? – kérdezte elfojtott hangon Lujzi.
- Nem tudom – válaszolta Samu -, de olyan fura érzésem van a hellyel kapcsolatban. Nézd csak, valaki még tüzet is rakott – mutatott az elszenesedett famaradványokra pár méterre a lábuktól.
Ez a zöld terület egyáltalán nem volt barátságos, sőt, már-már inkább félelmetesnek tűnt. Ebben a különös aurában azt érezték, mintha a tisztás nem csak egyszerű tisztás lett volna, hanem egy olyan kapu, ahol a láthatatlan és a valóságos világok találkoztak.
- Szerintem menjünk innen, ennyi elég is volt – jelentette ki Samu és Lujzival szorosan a nyomában sietősen távoztak.
Ahogy a zöld sáv (Z) jelzése hirtelen balra fordult az ösvényen, a piros pedig makacsul folytatta útját egyenesen, Samu elgondolkozott és elővette a térképet. Egy rövid ellenőrzés után magabiztosan kijelentette, hogy a zöld útvonalon (Z) kell folytatni tovább a túrájukat.
Amint elfordultak, kisvártatva egy hosszú és meredek lejtő tárult fel előttük, mintha a táj titkos ajtaját nyitották volna meg. Lujzi, aki gyakran találkozott ilyen lejtős kihívásokkal, mosolyogva fogadta az új kalandot. Samu, figyelmes és előrelátó vezetőként, gondosan keresett egy megfelelő méretű botot, amelyet aztán átadott Lujzinak.
Ez a bot nem csupán egy faág volt, hanem egyfajta támasz is, amit a lego lány a meredek lejtőn való biztonságosabb ereszkedéshez használhatott, mintha egy kis segítő kéz vezette volna.
Lassan leértek a Hampó-völgybe és egyúttal a Hármashatár-tanösvényt (PT) is keresztezték. Ezen a tanösvényen lehetőség nyílik arra, hogy közvetlenül, rövidebb úton is eljusson valaki Felsőszölnökről a Hármashatárra, de Lujzi és Samu szándékosan nem ezt az utat választotta, mert ők a kihívásokat kedvelték: a kanyargó ösvények és a természeti akadályok mind olyan kalandokat rejtenek, amelyek gazdagítják a túrázók élményeit.
A talaj ismét ingoványosabb lett alattuk, ezért minden lépésüket meg kellett fontolniuk, miközben kerülgették a sáros pocsolyákat, de végre a táj is változott. Az ösvény kiszélesedett, szinte megnyílt előttük, megadva nekik a lehetőséget arra, hogy gyorsabban és könnyedebben haladjanak előre.
A két kis vándor érezte, hogy közelítenek valami jelentős helyhez, a levegőben ott lengedezett a várakozás egyre fokozódó izgalma. Nem voltak már messze attól a területtől, ahol a térképen Magyarország legnyugatibb pontja virított büszkén és méltóságteljesen.
A sáros talajon való küzdelmes előrejutás után maguk is úgy érezték, hogy a természet részévé váltak. Ahogy egy kis domb tetejére felértek, a kilátás szinte megdöbbentette őket – elérték úticéljukat, a Hármashatárt.
HÁRMASHATÁR
A hely magával ragadó volt, mintha az idő is szünetet tartott volna ezen a különleges ponton. A Hármashatár környéke csenddel teli szentélyként fogadta a két kis felfedezőt, az egész táj tiszteletteljes kisugárzása megérintette őket. Szerencsére rajtuk kívül senki más nem tartózkodott itt, így nyugodtan körbenézhettek, a terület csak rájuk várt. A nagy csendben, ahol a természet és a történelem összeolvadt, csak a szellő halk suhogása hallatszódott, mint egy finom dallam, amely a hegyek között szabadon száll.
Elmerültek az információs táblák tengerében, amelyek mindegyike egy-egy történeti vagy természeti kincset rejtett, és a két kis lego a múltba és a jelenbe is betekintést nyert ezen a varázslatos helyen.
A Hármashatárkő egy különleges kis építmény. Ezt az emlékművet 1922-ben, a trianoni döntés után emelték fel az utókornak, ahol Magyarország, Szlovénia és Ausztria határai egyesülnek. Ez nem csupán egy fizikai határt jelöl, hanem egy történelmi eseményt is, mely a múlt fájdalmát és a jelen elismerését hordozza magában.
Lujzi és Samu csendben körbesétálták a dombtetőt, ahol a Hármashatárkő büszkén emelkedett. A kis legok szemeiben a tisztelet és az elgondolkodás fénye csillogott, mintha az emlékmű és a körülötte elterülő táj megérintette volna a lelküket. A szótlan sétájuk során megmagyarázhatatlan érzések lettek urrá rajtuk, ahogy a múlt és a jelen összefonódott ezen a különleges helyen.
Ahogy körbenéztek, Lujzi halkan, megfontoltan szólalt meg:
- Milyen rossz belegondolni, hogy itt nemrégen még fegyveres katonák őrködtek – mondta.
A gondolat, hogy békeidőszakban álltak a korábbi őrök helyén, egy pillanatnyi hűvös érzést hagyott a levegőben. Lujzi megállapítására Samu aprókat bólintott.
- Igen, mekkorát változott azóta a világ, hogy most turistaként békésen fel lehet ide jönni minden probléma nélkül – válaszolta a lego fiú, majd folytatta. – Gyere, üljünk le egy kicsit, pihenjünk és együnk, mert még hosszú az út hazáig.
A régi őrház mellett, amely most már büféként üzemel, egy pihenőhely is kialakításra került, ahol leültek a kihelyezett fapadokra, élvezték a csendet és a friss levegőt. Az idő megszűnt számukra, és mintha egy kis időutazásra indulnának, ültek ott, ahol a természet és a történelem egyesültek.
A pihenőszünet után, amikor a fáradtság és az éhség is enyhült már, a két kis túrázó ismét felkerekedett. Samu viccesen elmosolyodott, miközben tanulmányozta a térképet.
- Akkor most elhagyjuk az országot és elmegyünk Szlovéniába – közölte.
- Rendben, alig várom – felelte Lujzi jókedvűen.
A legok szemeiben felragyogott a kíváncsiság, mintha egy új világ felé vezető ajtó nyílt volna meg előttük. Az országok határai csak a térképen voltak láthatóak, de a szívükben már érezték a következő kaland izgalmát.
A dombtetőről lesétálva, Lujzi és Samu déli irányba vették az irányt a szlovén piros jelzésen Trdkova felé. Ahogy követték az ösvényt, a táj szép lassan megváltozott körülöttük, mintha a természet is érezné a két kis kalandor érkezését. Rövidesen elértek egy fenyőfákkal szegélyezett kaptatót, ahol Lujzi megállt egy pillanatra.
Átölelt egy terebélyes fenyőt, mintha a fa életéből és erejéből merítene nagyokat.
- Ezen a ponton mindig meg kell ölelnem egy fát – jegyezte meg Lujzi – mert úgy gondolom, hogy a fáknak természetfeletti kisugárzása van és érezni lehet az életerejüket is.
TRDKOVA
Rövid gyaloglás után megérkeztek a csendes Trdkovába vagy magyar nevén Türkébe, amely egy piciny falucska volt a maga 165 fős népességével.
A település szélén lelassultak, mert egy különleges látvány tárult eléjük. Egy közel 400 éves tölgyfa állt büszkén az út mellett, hatalmas ágai csak úgy nyújtózkodtak az ég felé, törzsének méretei tiszteletreméltóan viselték az idő múlását. Nehéz volt belegondolni, hogy ez a fa mennyi mindent megélt már a történelem során – háborúkat, viszályokat, változásokat, és talán olyan különleges és titkos pillanatokat is, amikről a fa ágai mesélhetnének, ha beszélni tudnának.
A nap közben ragyogóan kisütött, a sugarai megcsillantak a friss őszi levegőben, és a hőmérséklet is kedvezőbbre fordult, a napfény játékosan játszadozott a körülöttük elnyúló tájon.
A falu központjában letértek a piros sáv jelzésről és balra vették az irányt a temető felé. Ekkor Lujzi az út közepén egyszercsak megpillantott valamit, ami mindkettőjüket hirtelen megállásra késztette.
- Az ott egy kutya – mondta megdermedve.
Samu felnézett és ő is nyugtázta:
- Igen és nem is kicsi. Nem látom a gazdáját!
Ezen a napsütötte délutánon egy kis házikedvenc úgy döntött, hogy felfedezi a világot. Póráz nélkül büszkén cikázott az út és a járda között, mintha a területet saját birodalmává nyilvánította volna. A németjuhász nagyságú állat izgatottan járkált, elállva az útjukat. Szerencsére azon a napon nem igazán volt forgalom.
- Most mit csináljunk? Én nem merek közelebb menni hozzá, mi van, ha megharap? – kérdezte Lujzi kétségbeesetten.
- Várjunk egy kicsit, hátha elmegy – felelte Samu.
Közben a temető kapuján kilépett egy öreg bácsi és valamiért úgy tűnt, hogy a kutya hozzátartozik. A négylábú azonban nem tágított, látszólag jól érezte magát a saját bőrében.
A legok viszont nem mertek közeledni. Habár látszólag az állat viselkedése nem tűnt támadónak, sőt, inkább barátságosnak, még mindig tartottak tőle.
Pár percnyi kényszerpihenő után Samu végül megszólalt:
- Szerintem menjünk, sétáljunk el mellette. Nem tűnik agresszívnek, nem lesz gond.
- Rendben, de csak lassan – válaszolta kicsit tartózkodva a lego lány.
Óvatosan lépkedve megindultak előre és úgy döntöttek, hogy átvágnak a bal oldali útpadkára. Egyrészt azért, mert gyalogosan biztonságosabb a forgalommal szemben közlekedni, másrészt pedig azért, mert majd az autóútról egy idő után úgyis balra kell letérniük az erdőbe.
A kutya azonban nem volt hajlandó elhagyni őket. Mintha azt gondolta volna, végre megtalálta az új gazdikat és lelkesen követte a két legot. Lujzi és Samu próbálták szaporázni a lépteiket, aggódtak az autók miatt, melyek bármely pillanatban felbukkanhattak volna az úton. Azonban az ebet láthatóan nem hatotta meg a veszély, továbbra is boldogan ugrándozott az út közepén.
Ebben a felállásban haladtak közel fél órán át. Nagyon feszélyezte őket az állat kaotikus viselkedése, amely kiszámíthatatlan volt és balesetveszélyes. Próbálták elzavarni, de a fekete-fehér kutyus nem hagyta magát, makacsul ragaszkodott hozzájuk, mintha már egy örök és láthatatlan kapocs kötötte volna össze őket.
Annyira feszültek voltak, hogy Samu figyelme elkalandozott a térképről és tovább gyalogoltak, mint kellett volna. Valahogy elnézték az irányt, mivel szőrös kísérőjük olyan vidáman vezette őket, hogy nem vették észre, letértek az eredeti útvonalukról. A négylábú vígan ugrándozva és boldogan járt előttük nagyjából száz méterrel, amikor Samu észrevette a problémát.
- Le kellett volna fordulnunk balra – jelentette ki. Menjünk vissza, bár nem láttam semmilyen táblát arra – mondta.
- Oké, gyorsan, hátha le tudjuk rázni! – felelte Lujzi és visszafordultak.
Párszáz méter után meg is találták az elágazót, amelyet korábban észrevétlenül hagytak el. Tényleg nem volt jelzés, de a térkép megerősítette őket abban, hogy ez lesz a helyes irány.
Körülnéztek, a kutya közben eltűnt. Lujzi és Samu megkönnyebültek, hogy végre megszabadultak tőle, de ez a pillanat nem tartott sokáig, mert az eb vidáman, a nyelvét lógatva felbukkant mögöttük és újult erővel elfutott mellettük. Fülig érő vidámsággal, mint egy igazi vezér, előre rohant, mintha azt mondta volna: „Kövessetek, a kaland még csak most kezdődik!”.
- Hát ez nagyon jó – idegeskedett Samu, majd a kezét a nadrágja szárához csapta.
- Most mit csináljunk? Nem tudjuk elzavarni – tette fel a kérdést Lujzi.
- Sok mindent nem tudunk csinálni, menjünk, szerintem vissza fog fordulni. Lehet, hogy ismeri a helyet – törődött bele Samu.
Kényszeredetten fordultak rá az erdei útra a zöld sáv (Z) jelzés irányába, amely most a változatosság kedvéért már a magyar és szlovén határon kanyargott végig.
ČEPINCI
Új útitársuk láthatóan élvezte a körülötte zajló eseményeket. Befutott a fák közé, orrát a földbe süllyesztve szaglászott, mintha az illatokban rejtett kincseket kutatott volna. Néha percekre eltűnt, és egy-egy ilyen mozzanatban azt hitték, hogy elszakadtak tőle, de a következő pillanatban mindig előkerült valahonnan vidáman csaholva. A kutyával való időtöltésük különleges élménnyé vált, és hamarosan rájöttek, hogy a kis négylábú vidámságot és örömöt csempészett az életükbe.
Pár óra után kezdték elveszíteni a reményüket. Lassan, lépésről lépésre eltávolodtak a temetőtől, ahol először találkoztak az állattal, és olyan messzire kerültek tőle, hogy a visszatalálás esélye kilátástalannak tűnt. A csend csak még inkább megerősítette a kétségbeesésüket.
Amikor beléptek Čepinci községbe, rögtön felmerült az aggodalmuk, ahogy elindultak az utcákon. Egy szabadon futkározó kutya önhibáján kívül is okozhat galibát egy olyan kis közösségben, ahol a rend és a nyugalom kiemelkedő fontossággal bír.
A kis falu határában be is következett az az esemény, amitől mindketten tartottak. Az egyik szikár, romos viskó mellett kellett volna elhaladniuk, ám már messziről kiszúrták, hogy az út közepén egy nagyobb és egy kisebb termetű kutya játszadozott. Lujzi és Samu megálltak egy pillanatra, a levegőben érezhető volt a bizonytalanság érzése. A két kis lego tétován nézett egymásra, mérlegelve, hogyan folytassák útjukat, mert az ösvény a házikó mögött fordult balra és visszafelé már nem fordulhattak.
- Most mi legyen? – kérdezte Samu.
Az egyetlen választásuk az volt, hogy valamilyen úton-módon óvatosan elhaladnak a kóbor kutyák mellett azt remélve, hogy a játékos állatok nem tekintenek rájuk veszélyforrásként.
A távolból hirtelen csaholás ütötte meg a fülüket, a négylábúak észrevették őket és érdeklődve közeledni kezdtek. Lujzi és Samu szorongva néztek egymásra, nem teljesen tudták, hogyan reagáljanak a helyzetre. Befogadott túratársuk körbepillantott, és szinte azonnal felállt a szőr a hátán, jelezve, hogy ideges. Ilyen helyzetbe soha nem akartak kerülni. Egy veszélyes játék közepén találták magukat, és igyekeztek összeszedni minden bátorságukat, hogy valamilyen módon továbbhaladjanak.
Nem volt mit tenni, csak menni előre, miközben próbálták megőrizni nyugalmukat és elkerülni a szemkontaktust. A két idegen kutya lecövekelt az út közepén és hangosan ugattak, de támadó szándékot nem mutattak. A kis legok földre szegezték a tekintetüket, mintha észre sem vennék az éberen figyelő állatokat. Ahogy közeledtek feléjük, az ebek hirtelen elszaladtak és bevetették magukat a környező bokrok sűrűjébe, majd onnan morogtak rájuk. Ezzel szabaddá vált a túrázók előtt az útszakasz. Gyorsan átjutottak, de cseppet sem voltak nyugodtak.
Ahogy Lujzi és Samu elhagyták a veszélyes terepet, egy pillanatnyi megkönnyebbülés lett úrrá rajtuk. Azonban ilyenkor, ahogy lenni szokott, mindig van egy utolsó szikra. A lego fiú hátrafordult és rémülten látta, hogy a nagytestű kutya éppen feléjük tart. Az állat határozottan és magabiztosan közeledett, minden mozdulata azt sugallta, hogy kíváncsi, de akár fenyegető is lehet, a levegő megtelt feszültséggel.
- Ez idejön hozzánk! – mondta Samu idegesen, majd próbált valamiféle botot találni védekezésképpen a közelben, de semmi használhatót nem talált.
Az idegen eb közeledése miatt az utazók szorongva várakoztak. Abban a pillanatban, amikor mindenki megmerevedett a bizonytalanságban, az útitársuk is megtorpant. Aztán hirtelen felélénkült és a közeledő kutya felé rohant, a két kis lego lélegzetvisszafojtva figyelte az állatok találkozását. A kölcsönös fenyegető pózok mindkét négylábú részéről arra utaltak, hogy a helyzet potenciálisan veszélyes is lehet. A háttérben a kisebbik szőröstalpú, bár folyamatosan ugatott, biztonságos távolságban maradt, az ő bátorsága csak idáig terjedt el.
A pajtásuk lendületes rohamának köszönhetően a támadó kutya, amely először magabiztosan közeledett, hirtelen megijedt és visszahőkölt. Maga alá húzta a farkát, a füle lekonyult, amely egyértelmű jele volt annak, hogy elfogadta az alárendelt szerepet. A csapat megkönnyebbülten figyelte, ahogy a nagyobb eb visszarohant a kisebbhez.
- Igyekezzünk tovább, talán nem jönnek utánunk! – mondta Samu és befordultak balra az erdőbe a zöld kereszt (Z+) jelzésen.
Az előző izgalmak miatt a fák között különösen óvatosak voltak, féltek attól, hogy bármikor ismét találkozhatnak az idegen állatokkal, de szerencsére a csöndet csak a természet hangjai töltötték meg. Rá kellett jönniük, hogyha a saját kutyájuk nem lett volna velük, lehet, hogy ezen az útvonalon nem jutottak volna be az erdőbe, mert ő tisztította meg a terepet előttük. Ennek a felismerésnek köszönhetően felébredt bennük egy kis hála és egyfajta tisztelet az elkóborolt négylábú iránt, de egyúttal kezdték nagyon megsajnálni az állatot.
Rátértek a piros sáv (P) jelzésre, egy új irányra, amelyről Felsőszölnökig már nem kellett többet letérniük.
A nap lassan kezdett lenyugodni az égen és a fák ágai között átszűrődő fények egyre inkább megfakultak, sejtelmesen újra leszállt köd. Ahogy továbbhaladtak az aprókavicsos úton, hirtelen egy fura helyre értek. Elhanyagolt kisházak és lakóautók álltak mindenfele olyan benyomást keltve, mintha sötét titkokat rejtegetnének. Megálltak, Samu gyorsan ellenőrizte a térképet.
- Valahol itt kell balra fordulni, de nem látom, hogy hol – jelentette ki.
A GPS szerint jó helyen jártak, de az útnak nyoma sem volt. Aztán Lujzi hirtelen megszólalt:
- Nézd csak, itt kell bemenni – mutatott a kezével a rozsdás kerítést kifeszítő fémoszlopra.
Közelebb léptek és megállapították, hogy valóban ott folytatódott tovább az ösvény, de ehhez át kellett sétálni a balsejtelmet sugárzó kisházak között. Nem éppen egy átgondolt vonalvezetése volt ez a turista útnak.
Lendületes léptekkel gyorsan túljutottak a rejtélyes szakaszon, majd sűrűbb aljnövényzetbe értek, a lábuk alatt csak úgy ropogtak a levelek. Ahogy haladtak előre, a fák ritkulni kezdtek, végül hirtelen egy lakott részre értek.
Ahogy átléptek az erdő határát jelentő láthatatlan küszöbön, szőlőhegyi pincék, gazdasági épületek és lakóházak sűrűjében találták magukat. A csoport számára ez egyfajta biztonságot és megnyugvást jelentett, hiszen most már kevésbé kellett aggódniuk a naplementével járó homály miatt.
A kutya hűségesen és lelkesen követte Lujzit és Samut a szőlőhegyen át. A szeme ragyogott és egyfajta kíváncsiság sugárzott belőle, mintha ő is kész lenne felfedezni a világot, akárhová is vezet az út. Nem törődött azzal, hogy mennyire távol került az otthonától és az sem töltötte el aggodalommal, hogy ismeretlen vidéken futkos.
Egyre növekvő lelkiismeretfurdalással néztek a kutyára, aki menet közben boldogan csóválta a farkát. Az állat, aki véletlenül csatlakozott hozzájuk, most már a csapat egyik tagjává vált. Lujzi szomorúan gondolkodott el azon, hogy vajon mi lesz a kutyával, amikor visszaérnek a faluba? Csak úgy ott hagyják majd, vagy találnak valamilyen megoldást a helyzetére?
Samu, mintha érezte volna a kis lego lány nyugtalanságát, ezt mondta:
- Ne aggódj, keresünk valamilyen hivatalos helyet, önkormányzatot, bármit és szólunk nekik, mi történt. Talán a kultúrházban is vannak még ilyenkor.
- Rendben. Nem szeretném csak így itthagyni szegényt egy ismeretlen helyen – felelte Lujzi -, sajnos nem vihetjük magunkkal.
ISMÉT FELSŐSZÖLNÖKÖN
A túra már a végéhez közeledett, és a csapat lassan ereszkedett lefelé az utolsó szakaszon. A lábak és a térdízületek fájdalmasan tiltakoztak a folyamatos terhelés ellen. Az idő múlásával az ösvény egyre meredekebbé vált, kanyargósan lefelé vezetve őket, majd a fák törzse között végül a csendes Felsőszölnök utcácskái bukkantak fel.
Az út mentén, ahogy leereszkedtek a lejtőn, megpillantottak egy ház kapujában álló férfit, aki nyugodtan kortyolgatta az italát.
Kíváncsian odasétáltak hozzá és amint közelebb értek, elmesélték neki a négylábú pajtásukkal történteket.
A férfi egyszerűen csak hümmögött egyet, nem is igazán értette, mit mondtak neki, tekintetét pedig nem emelte fel a poharából, mintha a körülötte zajló eseményeknek nem tulajdonított volna túl nagy jelentőséget. Amikor aztán megkérdezték tőle, hogy hol tudnák bejelenteni a kutyát a faluban vagy kitől kérhetnének segítséget, a férfi nem adott egyértelmű választ. A kis legok néhány pillanatig zavartan álltak, majd úgy döntöttek, hogy más megoldást keresnek.
Tanácstalanul ott hagyták a férfit a kis háznál és elindultak a kocsijuk felé, talán a faluban találnak majd segítséget, lesz valaki, aki tudja, mit kell tenni egy ilyen helyzetben.
Az egyik kereszteződésnél, amikor már közel jártak az autóhoz, a kutya váratlanul megállt. Egyszerűen odarohant egy emberhez, aki éppen kilépett valamilyen üzlet ajtaján. A férfi meglepetten nézett le a boldogan csaholó kutyára, majd hirtelen mosolyra húzódott a szája, ahogy a kutya farokcsóválva ugrándozni kezdett körülötte, az ismeretlen kedvesen megsimogatta a nyakánál.
A legok megkönnyelbültek, hogy kis pajtásuk rögtön barátot talált a faluban.
- Menjünk gyorsan tovább – sürgette Samu a lego lányt.
A kocsihoz vezető úton reménykedve tekintgettek vissza a kereszteződés irányába, de az eb már nem követte őket. Sajnos a kultúrház épületében senki nem tartózkodott, nem égtek a lámpák, ezért segítséget sem kérhettek senkitől. A nap közben lenyugodott és a leszálló köd sejtelmes lepellel takarta be a község kihalt utcáját. A csomagtartóba pakolták a cuccaikat és beültek az autóba, ahol egy pillanatig csendben ültek, mielőtt beindították volna.
Bíztak abban, hogy a kutya a faluban megtalálja majd a segítséget. Tudták, hogy az emberek itt közvetlenek és barátságosak voltak és remélték, hogy a négylábú barátjuk hamarosan biztonságban lesz. Lujzi felvetette az állatorvos lehetőségét is, mivel azonosítás céljából sok kutya rendelkezik beültetett chippel. Kiolvashatják majd az adatokat és megtudhatják, hogy kihez tartozik. Ez a kis eszköz segíthet azonosítani a kutya eredeti otthonát, és visszajuttathatják őt oda, ahonnan eredetileg érkezett.
Eljött hát az ideje, hogy továbbinduljanak. Bár nem jó érzéssel hagyták el a települést, örültek, hogy ismét egy hosszú, kihívásokkal és kalandokkal teli útvonalat sikerült teljesíteniük. Az út során rengeteg maradandó élményt és tapasztalatot gyűjtöttek, és minden pillanat újabb fejezetet írt a közös történetükbe.
Az elhagyott kutyus emléke máig ott kísért a gondolataikban. Szívükben remélik, hogy sorsa végül pozitív irányba fordult. Ugyan nem tudtak és hallottak róla semmit, de bíztak abban, hogy a faluban vagy az állatorvosnál talált segítség révén megtalálta az útját hazafelé, és most is boldogan futkározik valahol az eredeti otthonában.
Bár most elhagyták az Őrséget, azonnal megszületett bennük az elhatározás, hogy visszatérnek. Az elvarázsolt vidék, ahol hegyek és völgyek, erdők és országok találkoznak, olyan mély benyomást hagyott bennük, hogy már tervezgették is a következő látogatást, álmodoztak a következő kalandról. Az út során szerzett élmények, az erdők és emlékhelyek csodálatos atmoszférája mind hozzájárultak ahhoz, hogy az Őrség egy különleges helyként éljen tovább a szívükben.
Az elkövetkező alkalommal talán kerékpárral járják majd be a vidéket, hogy egy másik szemszögből is megismerjék az Őrség természeti és kulturális kincseit.