
A Dunakanyar szíve fölött
A Julianus-kilátó Nagymaros közelében, egy csodálatos természeti környezetben található. Már maga az odavezető út is élmény, hiszen festői túraösvényeken keresztül juthatsz fel a csúcsra.
Amint eléred a kilátót, garantáltan eláll majd a szavad a panorámától. A Visegrádi vár impozáns látványa, a Pilis és a Börzsöny vonulatai, Esztergom történelmi városa – mindez és még sok más belátható innen.
Ráadásul, ha a túlpartra tekintesz, tiszta időben a Prédikálószék jellegzetes alakját is megpillanthatod, mintegy testvérkilátóként őrködve a Dunakanyar másik oldalán.
De miért is érdemes felkeresned? Egyrészt a páratlan kilátásért, ami minden évszakban más és más arcát mutatja.
Tavasszal a zöldellő erdők, nyáron a napsütésben csillogó Duna, ősszel a színpompás lombhullás, télen pedig a hóval borított táj nyújt felejthetetlen élményt.
Másrészt a kilátó remek célpont egy frissítő túrához, legyen szó akár egy könnyű sétáról, akár egy komolyabb hegyi megpróbáltatásról.
És végül, a helynek van egy különleges hangulata, ami elvarázsol.
Hol található a Julianus-kilátó?
A Julianus-kilátó a Börzsöny hegységben található, Nagymaros közigazgatási területén, Pest vármegyében. A Hegyes-tetőn áll, melynek magassága körülbelül 482 méter a tengerszint felett.
GPS koordináták: 47.7840853, 18.9336911
what3words koordináták: ///poggyász.sötét.átsüt
Nyitva tart egész évben és ingyenesen látogatható.
A Julianus-kilátóról és környékéről bővebben
Nem egy ősi építmény, de a története mégis érdekes.
A kilátót a Magyar Turista Szövetség támogatásával az Encián Turisták Egyesület építtette a 20. század elején, egészen pontosan 1938-ban, és 1939-ben adták át hivatalos formában is.
A céljuk az volt, hogy a Dunakanyar természeti szépségeit még jobban megmutassák a kirándulóknak. Érdekesség, hogy a kilátót Julianus barátról nevezték el, aki egy domonkos szerzetes volt a 13. században. Ő az, aki a magyarok őshazáját kereste keleten, és fontos történelmi feljegyzéseket hagyott ránk. Bár közvetlen köze a kilátó építéséhez nincs, a neve egyfajta tisztelgés a magyar múlt és a felfedezések előtt.
Az építés idejében a turizmus egyre népszerűbbé vált, és a kilátók fontos szerepet játszottak a táj szépségeinek bemutatásában. A Julianus-kilátó masszív, tartós szerkezetnek készült, hogy hosszú éveken át szolgálja a látogatókat. Az építéséhez a helyi adottságokat is figyelembe vették, így jól illeszkedik a környező tájba.
Maga a Julianus barát torony kőből és fából épült, körülbelül 15 méter magas. Kétszintes, de a legfelső szint a fő kilátóterasz, ahonnan a legjobb a panoráma. A kilátó alaprajza négyzet alakú, ami nagyfokú stabilitást biztosít. A kőből készült alsó része robusztus alapot ad a fa szerkezetnek, ami a felsőbb szinteket alkotja.
Az évek múlásával a kilátó állapota sajnos romlani kezdett. Az időjárás viszontagságai és a sok látogató nyomot hagytak a szerkezeten. Szerencsére 2013-ban a Ipoly Erdő Zrt. felismerte a kilátó jelentőségét és a segítségükkel teljesen felújították, ennek köszönhetően pedig visszanyerte régi fényét.
A kilátóban korlát van, hogy nyugodtan és biztonságosan gyönyörködhess a kilátásban. A felső szintre meredek csigalépcsőn tudsz feljutni.
A közeli pihenőpadoknál meg tudsz állni a túra után vagy csak egyszerűen élvezheted a csendet.
A kilátóból különösen szép a Duna kanyarulata, ahogy a folyó éles irányváltással fordul dél felé. Láthatod a Szent Mihály-hegyet is Visegrád mellett, a távolban pedig a Pilis hegyei is felsejlenek.
Megközelítés autóval, tömegközlekedéssel
- Ha autóval érkezel: A hegy lábánál ingyenes parkolhatsz a Kövesmező parkolóban (GPS 47.7981411, 18.9443317), de fontos tudnod, hogy Nagymarosról ezt nem tudod megközelíteni, csak a Kövesmezői úton keresztül.
Mivel a nagymarosi felsőbb utcák nagyon szűkek, inkább azt javasoljuk, hogy a vasútállomás környékén keress parkolóhelyet, pl. a Mainzi utcában is van egy ilyen (GPS 47.7923022, 18.9591797).
Amennyiben Zebegényből indulnál útnak, ideális hely a parkolásra az Árpád utcai ingyenes parkoló (GPS 47.8008386, 18.9109467). - Tömegközlekedéssel: Vonattal a legjobb kiindulópontok a zebegényi (GPS 47.8000581, 18.9093014) és a nagymarosi (GPS 47.7913894, 18.9591675) vasútállomások.
Julianus kilátó túra, túraútvonalak
A kilátóhoz több jelzett útvonal vezet, ezért különböző irányokból is megközelíthető. A nehezebb turistautakon nagyjából 400 méteres szintkülönbségeket kell leküzdeni. 6-7 éves kisgyerekkel is vállalható, ha van már egy minimális tapasztalata hosszabb és nagyobb szintű távokon.
Vedd figyelembe, hogy a hegyről le is kell tudni jönni, a megadott távolságok és szintek csak a kilátóig érvényesek!
Mielőtt elindulnál, tanulmányozd a turistajelzéseket, legyél tisztában a navigálási technikákkal és készülj fel megfelelően a túratippjeink segítségével!
- Kövesmező parkolóból: Indulj a hegy irányába a K (Kéktúra) jelzésen keresztül (1.9 km, 214 m szint).
- Nagymaros, Mainzi utcai parkolóból: Indulj el az egyirányú utcával ellentétesen, majd fordulj balra a Rákóczi utcára a P jelzésre. Két kereszteződéssel odébb menj egyenesen tovább a K (Kéktúra) jelzésen egészen a kilátóig (4.2 km, 381 m szint).
- Zebegény, Árpád utcai parkolóból: Haladj dél felé az S+ jelzésen, majd a Községháza után fordulj balra a Hirling közre. A főúton fordulj jobbra az S jelzésre és kövesd egészen a hegytetőig. Ott indulj el jobbra a K (Kéktúra) jelzésen (3.2 km, 410 m szint).
- Nagymaros vasútállomásról: A Magyar utcában csatlakozz rá a K (Kéktúra) jelzésre és kövesd egészen a kilátóig (4.1 km, 380 m szint).
- Zebegény vasútállomásról: A Petőfi térről induló S jelzést kell követned a hegytetőre, majd ott fordulj jobbra a K (Kéktúra) útvonalra (3.4 km, 400 m szint).
Kirándulóhelyek a közelben
A környék bővelkedik olyan izgalmas kirándulóhelyekben és látnivalókban, amelyek még gazdagabbá tehetik a Dunakanyarban töltött időt:
- Remete-barlang: A hegyoldalban rejtőzik ez a kis, de annál érdekesebb barlang. Önmagában nem egy hatalmas látványosság, de a hozzá vezető út és a környékének természetes szépsége, valamint a hozzá kapcsolódó legendák, a csendes, eldugott hangulata miatt érdemes lehet felkeresni.
- Nagymaros: A kilátóhoz legközelebb eső település, hangulatos főtérrel, Duna-parti sétánnyal és a Visegráddal szemben nyújtott gyönyörű kilátással. Érdemes megnézni a római katolikus templomot és a helytörténeti kiállítást is.
- Visegrád: A Duna túlpartján fekvő történelmi város, melynek legfőbb látványossága a Fellegvár, ahonnan pazar kilátás nyílik a Dunakanyarra. Érdemes felkeresni a Salamon-tornyot és a Királyi Palota romjait is.
- Szent Mihály-hegy: Visegrád mellett emelkedő hegy, ahonnan szintén csodálatos panoráma nyílik a Dunakanyarra és a Visegrádi várra. Könnyű túrával elérhető a hegytető.
- Dömös: A Dunakanyar egyik festői települése, ahol a Prédikálószékhez vezető népszerű túraútvonalak kezdődnek. A településen található a Premontrei Apátság romjai is.
- Prédikálószék: A Visegrádi-hegység egyik legnépszerűbb kilátópontja, ahonnan lenyűgöző kilátás nyílik a Dunakanyar hajlataira, a szemben lévő Börzsönyre és a Julianus-kilátóra is. Közepesen nehéz túrával érhető el Dömösről.
- Rám-szakadék: Dömös közelében található, Magyarország egyik legizgalmasabb és legszebb szurdoka. A patak mentén, sziklák között vezető, helyenként létrákkal és kapaszkodókkal biztosított túra igazi kaland.
- Esztergom: Magyarország egykori fővárosa, ahol a monumentális Esztergomi Bazilika uralja a látképet. Érdemes meglátogatni a Várhegyet, a Keresztény Múzeumot és a Mária Valéria hidat is.
- Zebegény: Hangulatos falu a Duna partján, gyönyörű természeti környezetben. Híres a Kálváriáról és a Szőnyi István Emlékmúzeumról. Innen indul a Törökmezőre vezető népszerű erdei vasút is.