Az Írott-kő kilátó

hikeling.hu - Írott-kő kilátó

Két ország határán

Vajon milyen érzés lehet egyszerre két ország tetején állni? 

Az Írott-kő, a Kőszegi-hegység koronája, nemcsak a természetkedvelők, hanem a történelem iránt érdeklődők számára is különleges vonzerővel bír. A legmagasabb ponton található kilátótoronyból elképesztő panoráma tárul eléd: a Kőszegi-hegység hullámzó vonulatai, a Rába folyó kanyargós medre, a távolban pedig a Soproni-hegység, a Rax és a Schneeberg csúcsai is láthatók kedvező időjárási feltételek mellett.

A kilátó különlegességét az adja, hogy a trianoni határvonal pontosan a torony közepén húzódik, így egyszerre két ország területén állhatsz. 

A hegy tetejéről szemlélve a tájat, könnyen elképzelheted, milyen lehetett az élet a határ menti térségben az elmúlt évszázadok során. Számos jelzett túraútvonal vár, amelyek a hegy különböző pontjairól vezetnek fel a kilátóhoz.

Az Írott-kő nemcsak a természet szépségével, hanem történelmi jelentőségével is lenyűgöz minden látogatót.

Hol található az Írott-kő kilátó?

A kilátó a Kőszegi-hegység legmagasabb csúcsán, a 884 méter magas Írott-kőn található. A hegy Magyarország és Ausztria határán fekszik, illetve a Dunántúl és Burgenland legmagasabb pontja is egyben.

GPS koordináták: 47.3528052, 16.4337246
what3words koordináták: ///őszi.gazol.kirakó

Egész évben nyitva tart és ingyenesen látogatható. Mivel országhatáron fekszik, a biztonság kedvéért legyen nálad személyazonosító igazolvány. A COVID kezdeti időszakában (2020) az osztrák határőrök nem engedték fel a magyar turistákat.  

A kilátó és környéke

Az Írott-kő a Kéktúra egyik legfontosabb állomása, ugyanis itt találkozik a Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúra és az Országos Kéktúra útvonala. A közeli pihenőben megtalálhatod azt a pecsételő helyet is, amellyel a Kéktúra igazoló füzetében rögzíteni tudod, hogy megfordultál ezen a különleges helyen.

A hegynek két elnevezése is ismert: Írott-kő és Geschriebenstein. Az utóbbi német eredetű, és annyit jelent: „írott kő”. Az eredete a tetején található sziklaalakzathoz köthető, amelyen még ma is látszódnak az egykori bevésett betűk (C, B, E). Egyes feltételezések szerint ezek a Batthyány és az Esterházy birtokok határvonalát jelölhették.

A mai, mindenki által ismert kilátótorony azonban jóval később, 1913-ban épült, amely az 1990-es rendszerváltás óta szabadon látogatható.  Építésében jelentős szerepet játszott a Kőszegi Turista Egyesület, akik még korábban, 1891-ben építették meg a kilátó fából készült elődjét.

A torony különlegessége, hogy a trianoni határvonal pontosan a közepén húzódik, bár a bejárat az osztrák oldalon található.

A második világháború után, a vasfüggöny idején a helyszín megközelíthetetlenné vált a magyarok számára, a határzárak miatt csak az osztrák oldalról lehetett feljutni, de a vasfüggöny lehullása után újra megnyílt az út a magyar turisták előtt is.

Az elnevezések kettőssége jól tükrözi a hegy kettős identitását: egyrészt a magyar történelem és kultúra szerves része, másrészt az osztrák-magyar kapcsolatok fontos szimbóluma. Mindkét név ugyanazt a különleges helyet jelöli, amely a természet és a történelem egyedülálló találkozási pontja.

A környéken számos olyan helyszín található, amely mindkét ország történelméhez kapcsolódik. A kilátótoronyban található egy határkő is, amely jelzi a két ország határát, és emlékeztet a történelmi eseményekre az itt található információs táblákkal együtt.

Megközelítés autóval, tömegközlekedéssel

Ha autóval érkezel:

  • Ausztria felől az B56-os út mentén kialakításra került egy ingyenes parkoló (47.3479782, 16.4112064), innen juthatsz fel a legrövidebb úton a csúcsra.
  • A Hörmann-forrás közelében van egy pihenőhely (47.3581059, 16.4627934), ahol díjmentesen autóval is meg lehet állni. Ebben az esetben a nagy szintkülönbségeket kocsival letudhatod.
  • Velemben a Polgármesteri Hivatal előtt tudsz parkolni. Nem túl nagy parkoló, de a célnak tökéletesen megfelel.
  • Bozsokon a Rákóczi utcában található Kerekes Cukrászdával szemben lehet megállni, amely nagyjából tíz autónak biztosít elegendő helyet.

Tömegközlekedés esetén:

  • Bozsokon a Rákóczi utcában találhatsz több alkalmas megállót.
  • Velemben ugyancsak a Rákóczi utcában lévő autóbusz fordulóig érdemes utazni.

Írott-kő túra, túraútvonalak

A kilátó különböző irányokból is megközelíthető. Ha autóval érkezel, akkor az ausztriai és a Hörmann-forrás melletti parkolókból viszonylag gyorsan elérheted. Amennyiben kihívásokra vágysz, úgy megfelelő felkészültség után nekivághatsz Bozsokról és Velemről is.

Vedd figyelembe, hogy a hegyről le is kell tudni jönni, a megadott távolságok és szintek csak a kilátóig érvényesek!

Mielőtt elindulnál, tanulmányozd a turistajelzéseket, legyél tisztában a navigálási technikákkal és készülj fel megfelelően a túratippjeink segítségével!

  • Ausztria parkoló: Egyszerűen csak kövesd a P+ Alpannonia jelzésű túristautat a csúcsig (1.9 km, 81 m szint).
  • Hörmann-forrás parkoló: A forrástól induló K, Z és Alpannonia jelzésen keresztül juthatsz el a kilátóig (2.5 km, 169 m szint).
  • Bozsokról: Indulj el a falu végi K (Kéktúra) jelzésen, majd a Kalapos-kő érintésével maradj ezen a célig (7.9 km, 621 m szint).
  • Velemről: Egyszerűen csak kövesd a P jelzést egészen a kilátóig (5.3 km, 523 m szint).

Kirándulóhelyek a közelben

Írott-kő nem csak a Kőszegi-hegység, hanem az egész térség egyik legvonzóbb célpontja, de számos további érdekesség is vár a környéken. Íme néhány ötlet, hogyan töltheted el az idődet, ha már erre jársz:

  • Szent Vid kápolna: Egy magaslaton található egy kis tisztáson, Velemről érdemes megközelíteni a K+ jelzésen keresztül. Ez a kis, romantikus kápolna a környék egyik kedvelt kirándulóhelye. Építésének pontos ideje nem ismert, de feltételezhetően középkori eredetű.
  • Hörmann-forrás: A Kőszegi-hegység egyik legmagasabban fekvő forrása. A forráshoz vezető túraútvonal kellemes sétát biztosít, a friss forrásvíz pedig felfrissülést nyújt a túrázóknak. A forrás nevét Kőszeg tragikus sorsú várnagyáról, Hörmann Mihályról kapta.
  • Kendig, Kopasz-Kendig: A hegység két jellegzetes csúcsa. A Kendig egy sziklás, meredek hegy, míg a Kopasz-Kendig kopár, lapos tetejű. Mindkét csúcsról gyönyörű panoráma nyílik a környező tájra.
  • Stájerházak: A régió német nemzetiségi elemeinek hagyományos építészetét képviselik. Ezek a fából épült házak jellegzetes, színes oromfalukkal és díszítésükkel tűnnek ki.
  • Vasfüggöny útvonalak: Az Írott-kő környéke a hidegháború idején a vasfüggöny mentén helyezkedett el. Nyomai ma is többfelé fellelhetők, például ilyenek a határőrházak romjai, vagy a korábbi határvonalat jelző fák és betoncölöpök. Az egykori határvonal mentén vezetett túraútvonalak segítségével felfedezheted ezt a történelmi helyszínt (Alpannonia és P jelzésű túrautak).