Boldog Özséb-kilátó (Pilis-tető)

hikeling.hu - Boldog Özséb-kilátó

Fedezd fel a Pilis csúcsát

Ha szereted a természetet, a friss levegőt és a lélegzetelállító panorámát, akkor ne hagyd ki a lehetőséget, hogy felkeresd a pilisi Boldog Özséb-kilátót.

Ez a fából készült, több mint 17 méter magas torony a Dunántúli-középhegység legmagasabb pontján, a 756 méteres Pilis-tetőn áll.

Képzeld el, ahogy felérsz a csúcsra, és egy 360 fokos panorámában gyönyörködsz. A szemed elé tárul a Visegrádi-hegység, a Budai-hegység, a Gerecse látványos vonulata, és persze a Pilis-medence is, de tiszta időben még távolabbi hegycsúcsokat is megpillanthatsz.

De nem csak a cél vezet fel, hanem az út is! A kilátóhoz vezető túraútvonalak változatosak és gyönyörűek. Sűrű erdőkön és sziklás szakaszon át vezetnek, így minden lépésnél újabb és újabb látványban lesz részed. A túra közepes nehézségű, így akár kezdő túrázóként is teljesítheted.

Meglátogatására a tavasz és az ősz a legszebb időszakok. Tavasszal a természet felébred, és mindenütt virágzik, ősszel pedig a színes falevelek varázslatos látványt nyújtanak. Télen a túra nehézzé válhat, ezért csak akkor indulj útnak, ha tisztában vagy az alapvető biztonsági felszereléseknek.

A túra időtartama az egyéni tempótól és a választott útvonaltól függ, de általában 3-4 óra alatt fel lehet jutni a csúcsra.

Hol található a Boldog Özséb-kilátó?

A Boldog Özséb-kilátó a Pilis-tetőn (756 m) található, Pilisszentkereszt közigazgatási területén. A hegy teteje a Dunántúli-középhegység legmagasabb pontja.

GPS koordináták: 47.688780, 18.872880
what3words koordináták: ///poggyász.sötét.átsüt

Nyitva tart egész évben és ingyenesen látogatható.

Boldog Özséb-kilátóról és környékéről bővebben

A Boldog Özséb-kilátó egy eredetileg meglévő geodéziai torony helyén épült. Nevét Boldog Özséb esztergomi kanonokról kapta, aki a 13. században élt és tevékenykedett. A pálos rendnek szoros kapcsolata volt a Pilis-hegységgel, több kolostoruk is állt a környéken.

Boldog Özsébről röviden: Rendkívüli személyiség volt, aki mélyen hívő és szociális érzékenységű emberként vált ismertté. Élete során fontos szerepet vállalt a tatárjárás utáni újjáépítésben, és a szenvedő emberek megsegítésében. A legenda szerint egy álom hatására döntött úgy, hogy remetévé válik és a Pilis hegyeiben keres menedéket. Itt alapította meg a pálosok első kolostorát. A rend tagjai az erdő mélyén éltek, egyszerű életmódot folytattak, és a fáradhatatlan imádkozásnak szentelték az életüket.

Az új kör alakú kilátó 2014-ben nyitotta meg kapuit, és hamarosan a túrázók egyik kedvenc célpontjává vált.

Az építmény 17,25 méter magas, fából készült szerkezet. Az építészek ügyeltek arra, hogy harmonikusan illeszkedjen a környezetbe, és lehetővé tegye a zavartalan panorámaélményt. A kilátó falát függőleges fatartók alkotják, így a látogatók előtt fokozatosan tárul fel a környék csodálatos látványa.

Nemcsak egy építmény, hanem egy történelmi és kulturális emlék is. A kilátóhoz vezető túra során nemcsak a természet szépségét csodálhatod meg, de egy kis betekintést is nyerhetsz a magyar történelem és a pálos rend múltjába is. A kilátó nevével tisztelegünk Boldog Özséb előtt, aki a hit, a remény és a szeretet példaképe volt.

A hidegháború idején, a XX. század második felében kiépült a Pilis-tetőn egy komplex légvédelmi rendszer. A bázis feladata Budapest védelme volt, és a legmodernebb szovjet technológiával szerelték fel. A bázis több épületből, radarállomásból és rakétaindító állásból állt. A rendszer feladata az volt, hogy észlelje és megsemmisítse az ellenséges légi fenyegetéseket.

A rendszerváltás után a légvédelmi rendszer is feleslegessé vált. A bázist az 1990-es években felhagyták, és azóta lassan az enyészeté lett. Napjainkban a bázis már romos állapotban van. A betonépületek falai megrepedtek, a tetők beomlottak, és a növényzet lassan elnyeli a maradványokat. A területet a turisták saját felelősségükre felfedezhetik, azonban fontos, hogy óvatosan járj, hiszen a romok veszélyesek lehetnek.

Láthatsz hatalmas betonépületeket, amelyek valaha radarokat és egyéb berendezéseket rejtettek, valamint a rakétaindító állások maradványait is. A falakon még ma is megszemlélheted a szovjet korszak emlékeit, feliratokat és graffitiket.

A kilátóból tiszta időben láthatod a Duna kanyarulatában fekvő Visegrádi-hegység látványos sziklafalait és erdeit, a Budapest közvetlen közelében található Budai-hegységet, a Pillis-medence mezőgazdasági területeit, és a Gerecse jellegzetes kopár sziklafalait és mély völgyeit és akár a Börzsönyt is.

Megközelítés autóval, tömegközlekedéssel

  • Ha autóval érkezel: A legközelebbi ingyenes parkoló Pilisszentkereszt határában található a Két-bükkfa-nyeregnél (GPS 47.7155992, 18.8670781). Innen a murvás, aszfaltos utat követve juthatsz fel a kilátóhoz. A másik irányból is indulhatsz, Pilisszántó buszforduló után van egy nagy parkoló (GPS 47.6767367, 18.8847322), ebben az esetben is ingyenesen és biztonságosan állíthatod le a kocsidat.
  • Tömegközlekedéssel: Pilisszántón a Kossuth Lajos utcában van egy nagy buszforduló és buszmegálló (GPS 47.6747861, 18.8856925), de a Két-bükkfa-nyereg közvetlen közelében is találsz megállót.

Pilis-tető túra, túraútvonalak

A kilátóhoz több jelzett turistaút vezet, ezért különböző irányokból is megközelíthető. A nehezebb útvonalakon nagyjából 500 méteres szintkülönbségeket kell leküzdeni, de kezdő túrázóként, akár családdal is nekivághatsz, ha a könnyebb szakaszt választod.

Vedd figyelembe, hogy a hegyről le is kell tudni jönni, a megadott távolságok és szintek csak a kilátóig érvényesek!

Mielőtt elindulnál, tanulmányozd a turistajelzéseket, legyél tisztában a navigálási technikákkal és készülj fel megfelelően a túratippjeink segítségével!

  • Két-bükkfa-nyereg: A parkolótól vagy buszmegállótól kövesd a ZH jelzést a kilátóig, végig murvás és betonos úton fogsz haladni (4.7 km, 196 m szint).
  • Pilisszántó nagy parkoló: Innen kétfelől is megközelítheted. Mindkét esetben érinted majd a László-kúpját, ahonnan pazar a kilátás, de a szerpentines úton felfelé haladva is lélegzetelállító kilátóhelyeket találhatsz.
    Követheted a Magyar Zarándokút sárga jelzését, majd az elágazónál fordulj balra a ZO jelzésen és ismét fordulj balra a Z jelzésre. A tetőn indulj a ZH irányába, ami már a kilátóhoz vezet (4.7 km, 459 m szint).
    A Mária-út is nagyon jó választás, ez egyben a P és S+ jelzés is. A Magas-hegy nyeregnél fordulj balra a Z jelzésre, majd a tetőn indulj el a kilátóig a ZH jelzésen keresztül (4.9 km, 459 m szint).

Kirándulóhelyek a közelben

A Pilis-hegység számos látnivalót tartogat még a természetkedvelők számára. A kilátó környékén érdemes felkeresned a következő pilisi helyeket is:

  • Dobogókő: A Visegrádi-hegység legmagasabb pontja, 700 méterrel a tengerszint felett. Ez a hely nem csak egy hegycsúcs, hanem egy igazi kirándulóparadicsom is, ahol szálláshelyek, éttermek és egyéb szolgáltatások is elérhetőek. A hegytetőn állva lélegzetelállító kilátás nyílik a Dunakanyarra, a Pilisre és a környező hegyekre.
  • Zsivány-sziklák: A Visegrádi-hegység egyik leglátványosabb és legmisztikusabb természeti képződménye. Ezek a különleges sziklaformációk Dobogókő közelében találhatók, és egyedülálló látványt nyújtanak minden évszakban. A sziklák a környező erdőtől elkülönülve, szinte magányosan állnak, ami különleges atmoszférát teremt.
  • Dera-szurdok: A Pilis egyik legszebb és leglátogatottabb természeti kincse. Ez a vadregényes szurdok, melyet a Dera-patak vájt az évmilliók során, egy könnyen bejárható, mégis felejthetetlen élményt nyújtó túraútvonalat kínál minden korosztály számára.
  • Vaskapu-szikla: A Pilis hegység egyik legkülönlegesebb és leglátványosabb geológiai formációja. Ez a hatalmas, természetes kőkapu a hegyoldalban található, és már messziről feltűnő jelenség. A szikla két oldala között egy hatalmas, természetesen kialakult nyílás található, amely egy igazi kőkapuhoz hasonlít.
  • Ariadne-barlangrendszer: Magyarország egyik legnagyobb és legösszetettebb barlangrendszere, amely a Pilis hegység mélyén húzódik. Ez a fokozottan védett természeti kincs számos barlang összekapcsolódásából jött létre, és a barlangkutatók számára is izgalmas felfedezések forrása. A barlangrendszer nagy része a kutatók számára van fenntartva, de néhány szakaszát vezetett túrák keretében meg lehet tekinteni.
  • Ciszterci Apátság romjai: A Pilis hegység lábánál, Pilisszentkereszt közelében található, amely hazánk egyik legjelentősebb középkori épületegyüttesének maradványa.