Kéktúra, az Országos Kékkör

A kéktúrázásról röviden

A Kéktúra három szakasza Magyarország talán legnépszerűbb túraútvonalai. Ezeket összességében az Országos Kékkörnek vagy egyszerűen csak Kékkörnek nevezzük.

Az Országos Kéktúra, a Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúra és az Alföldi Kéktúra alkotják, melyek lenyűgöző természeti látnivalókkal és gazdag kulturális örökséggel várnak.

A túraútvonalak követése és a Kéktúrák igazolófüzeteinek használata segít nyomon követni az előrehaladásodat és megőrizni az emlékeidet. 

Ebben az ismertetőben bemutatjuk a Kékkört, az útvonalkövetés fontosságát, valamint hasznos tippeket adunk a túrára való felkészüléshez. Akár tapasztalt túrázó vagy, akár csak most ismerkedsz a természetjárással, a Kékkör izgalmas kihívásokat és felejthetetlen élményeket fog kínálni.

Mi is az a Kékkör?

Kéktúra, az Országos Kékkör
A kép forrása: Magyar Természetjáró Szövetség – Kéktúra

A Kékkör egy összefüggő túraútvonal-hálózat Magyarországon, amely három fő szakaszból áll: az Országos Kéktúra, a Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúra és az Alföldi Kéktúra. Az egyes Kéktúrák a hosszúságuk miatt könnyebben teljesíthető szakaszokra vannak felosztva.

Ez a turistaútvonal 2589 kilométeren át 296 bélyegzőpontot érintve vezet téged Magyarország legszebb tájain, történelmi és kulturális látnivalóin keresztül.

Bejárható egyéni túrázóként vagy szervezett túracsoporttal is, a teljesítése eredményeképpen jelvényhez és oklevélhez juthatsz hozzá.

A túrázáshoz a megfelelő felszerelés és túracipő elengedhetetlen, de a túraútvonalak mentén turistaházak, pihenőhelyek és vízellátási lehetőségek is biztosítottak.

A Kékkör célja, hogy a természet szerelmesei számára lehetőséget biztosítson az ország változatos természeti kincseinek felfedezésére és az aktív kikapcsolódásra.

Az Országos Kéktúra szakasza a legidősebb és legismertebb rész, amely a nyugati határtól az Északi-középhegységen át a keleti határig húzódik. Ez a szakasz híres a változatos tájairól és gazdag történelmi örökségéről.

A Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúra a déli régióban található, és a Zselic, a Mecsek és a Villányi-hegység tájain vezet keresztül.

Az Alföldi Kéktúra az alföldi síkságokon kalauzol végig, bemutatva a vidéki Magyarország autentikus szépségét.

Ezeken kívül létezik még a Gyermekkéktúra is, mely a Magyar Természetjáró Szövetség (MTSZ) által indított mozgalom.

A Kékkör szakaszairól bővebben

Országos Kéktúra (OKT)

Gyakran egyszerűen csak Kéktúrának nevezzük, Magyarország leghosszabb, egybefüggő jelzett turistaútja. Jelenleg 1172 kilométer hosszan, a Kőszegi-hegységben található Írott-kőtől a Zempléni-hegységben fekvő Hollóházáig tart, átszelve az ország legváltozatosabb tájait.

1961 óta áll a Magyar Természetjáró Szövetség (MTSZ) kezelésében. 1979-ben egy nagyon népszerű dokumentumfilm, a Másfélmillió lépés Magyarországon járult hozzá ahhoz, hogy széles körben ismertté váljon. 2020-ban a National Geographic a világ 25 leginkább ajánlott utazási célpontja közé sorolta az OKT-t.

Az Országos Kéktúra 27 szakaszra van felosztva, mindegyik egyedülálló élményeket nyújt. Hegyvidéki tájakon, erdőkben, mezőkön, szőlőültetvényeken és folyópartok mentén halad, érintve a Dunántúl és a Dunakanyar legszebb vidékeit, az Aggteleki-karszt csodálatos barlangjait, a Bükk-hegység vadregényes tájait, és a Zemplén-hegység buja erdőségeit.

A Kéktúra bejárása nem csak a gyönyörű tájakról szól, hanem a kihívásról, a kitartásról és a természettel való szoros kapcsolatról is. Az útvonal nehézségi foka változó, de átlagosan közepesnek mondható. Közel 31.500 méter szintemelkedéssel és 32.000 méter szintcsökkenéssel kell számolnod, ha az egész távod teljesíteni kívánod.

Az útvonalon jelenleg 152 darab bélyegzőhely található.

Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúra (RPDDK)

Magyarország második leghosszabb jelzett turistaútja, mely Írott-kőtől a Mecseken át egészen Szekszárdig húzódik. Az Országos Kéktúrától eltérően, ez a kék sávval jelzett útvonal nem az ország teljes hosszában halad, hanem a Dél-Dunántúl legszebb tájait tárja a túrázók elé.

Az OKT-hez hasonlóan Rockenbauer Pál és stábja járták végig, mely során 2012-ben megszületett az …és még egymillió lépés című dokumentumfilm sorozat az előző mintájára, és ő volt egyben a szakasz névadója is.

Az RPDDK 542 kilométer hosszú, és 11 szakaszra osztották. A túra során változatos tájakon haladhatsz át. Útközben hegyeket, erdőket, mezőket, szőlőültetvényeket is érintesz. Az RPDDK igazi kihívást jelent, hiszen a szintemelkedés meghaladja a 9.500 métert, ezért nehézségi foka közepesnek mondható, és komolyabb felkészülést igényel.

Az útvonal bejárásával jelenleg 55 darab pecséttel lehetsz gazdagabb.

Ez a szakasz különösen népszerű az őszi és tavaszi időszakban, amikor a táj és az erdőség gyönyörű színekben pompázik.

Alföldi Kéktúra (AK)

Az Alföldi Kéktúra (AK) Magyarország sík vidékein vezet keresztül, és mintegy 870 km hosszú. Az útvonal Szekszárdtól Sátoraljaújhelyig tart, átszelve az Alföldet, érintve a Tisza és a Körös folyók vidékét, valamint a Hortobágyi Nemzeti Parkot. Az AK szakasz különlegessége, hogy nem hegyvidékeken halad. Megismerheted a magyar vidék gazdag történelmét, kulturáját és hagyományait, miközben végigjárod a puszták, rétek, mocsarak és folyópartok tájait.

Az AK 13 szakaszból áll, és a monotonitás miatt inkább mentálisan és az állóképességben igényel komolyabb kihívást.

Az útvonal teljes hosszán jelenleg 89 darab bélyegzőhelyet találhatsz.

Gyermekkéktúra (GYKT)

Az Országos Kéktúra útvonalán haladva, a GYKT jelzésen túrázva a gyerekek felfedezhetik Magyarország legszebb tájait, miközben megismerkednek a természettel és a túrázás alapjaival. Célja, hogy a 6 és 14 év közötti gyermekeket is bevonja a programba.

Remek kikapcsolódás és kihívás a családok számára, hogy aktívan töltsék el a szabadidejüket, a gyerekek nemcsak a mozgáshoz, de a természetjáráshoz is kedvet kaphatnak.

A teljesítéséhez minimum 300 km-t kell gyalogolni az OKT útvonalán. Nem feltétel, hogy a szakaszok egybefüggőek legyenek, lehetnek több tájegységben, egymással össze nem függő sorozatok is. A megtett kilométereket igazolni kell az OKT igazolófüzetben bélyegzéssel és a túranap dátumozásával.

A 300 km teljesítése után Gyermekkéktúra jelvény jár a teljesítőnek.

Tájegységenként is végig lehet járni, melyek a következők:

  • Kőszeg-Kemeneshát
  • Balaton-felvidék
  • Bakony
  • Vértes-Gerecse
  • Pilis-Budai-hegység
  • Börzsöny-Cserhát
  • Mátra
  • Bükk – Aggteleki-hegység
  • Cserehát – Zempléni-hegység

50 km megtétele után jár a tájegységi jelvény.

A gyermekként teljesített szakaszok beleszámítanak a felnőtt OKT teljesítésbe is. Például, ha egy gyermek 10 éves kora előtt teljesít 200 km-t a GYKT útvonalán, akkor ez a távolság beleszámít a felnőtt OKT teljesítéséhez szükséges 1172 km-be.

További információkat itt találsz: GYKT kiírás

Útvonalkövetés és a Kéktúrák igazolófüzetei

hikeling.hu - Kék sáv jelzésA Kéktúrák során az útvonalak pontos követése és a teljesítmény dokumentálása fontos része az élménynek. A turistautak jól jelzettek, kék sáv jelzések vezetnek végig az egész túrán. Azonban, hogy biztosan ne tévedj el, érdemes előre megtervezned az útvonalat, térképeket és GPS eszközöket szükséges használnod. A Kéktúra weboldalán aktuális térképeket, útleírásokat és információkat, lehetséges korlátozásokat találhatsz meg, amelyek nagy segítséget nyújtanak az útvonal követésében.

A dokumentálásra a három Kéktúrára vonatkozó három különböző igazolófüzetet kell vezetned, hogy bizonyítani tudd a szakaszok teljesítését. Ezek az igazolófüzetek olyan pecséthelyeket tartalmaznak, amelyeket az útvonal mentén található pecsételő pontokon lévő bélyegzőkkel tudsz kitölteni.

Minden egyes szakasz teljesítése után egy-egy pecsét kerül az igazolófüzetbe, így a végére egy teljesen kitöltött füzet marad emlékül a megtett útról. Az igazolófüzetek nem csak emlékként szolgálnak, hanem bizonyítják is a teljesítést, amely alapján különböző díjakat és elismeréseket kaphatsz, ha beadod a füzeteket ellenőrzésre. Éppen ezért fokozottan ügyelj rá, hogy a dátumok és a pecsétek rendben legyenek, különben a szövetség megkérdőjelezheti a dokumentumok hitelességét.

Ezeket a kiadványokat az MTSZ folyamatosan aktualizálja és évente kiadja, hogy mindig a legfrissebb információk birtokában legyél. Előfordulhatnak küzben útvonal- és bélyegzőáthelyezések is, ezek aktuális állapotát mindig ellenőrizd a Kéktúra honlapján.

Végső tanácsunk, hogy az igazolófüzetet használd természetes módon. Töntesd fel a margón és az üres helyeken az aktuális időjárást és a túra során megtapasztalt élményeket is, így a végére egy részletes beszámoló is megmarad emlékül.

Felkészülés a Kéktúrákra

A kéktúrákra való felkészülés alapvető fontosságú ahhoz, hogy ne csak élvezetes, hanem biztonságos is legyen. Az első lépés a megfelelő felszerelés beszerzése. A túrabakancs kiválasztásánál figyelj arra, hogy kényelmes és jól bejáratott legyen, mivel a hosszú túrák során nagy igénybevételnek lesznek kitéve. Emellett elengedhetetlen egy jó minőségű hátizsák, amelyben elférnek az alapvető túrafelszerelések, mint például az ivóvíz, élelem, esőkabát, térkép, iránytű vagy GPS, elsősegélycsomag és váltóruhák.

Az időjárás előrejelzéseinek figyelemmel kísérése és a megfelelő ruházat kiválasztása is lényeges. Réteges öltözködést ajánlunk, így könnyen alkalmazkodhatsz a változó időjárási körülményekhez. A nyári hónapokban napvédelemről is gondoskodnod kell, így napszemüveg, kalap és naptej mindig legyen kéznél. Az éjszakai túrázáshoz sátor, hálózsák és egyéb kemping felszerelések szintén fontosak.

Nagyobb távolságok megtétele esetén gondoskodnod kell részletes túratervről, melyben megtervezed az előrehaladásodat, a szálláshelyeket és az egyéb megállókat.

A fizikai felkészülés sem elhanyagolható, különösen, ha hosszabb túrákra készülsz. Javasoljuk, hogy rendszeres testmozgással, például gyaloglással, futással vagy kerékpározással acélozd meg a kitartásodat és az állóképességeded. Ezen kívül hasznos lehet rövidebb túrákkal kezdeni, hogy hozzászokj a felszerelés viseléséhez és a hosszabb távokhoz. A megfelelő felkészülés garantálja, hogy a Kéktúrák élménye emlékezetes és pozitív legyen.

A természetben történő navigációval kapcsolatban és a részletes túratippjeinkért látogasd meg az oldalunkon található Tudástárunkat vagy kattints a szövegben elhelyezett linkekre.